mobrazek_1869.jpeg
mobrazek_1869.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1869.jpeg
Fotografie: Vítejte ve městě, kde bohatství není skryto za zdmi rezidencí a projevuje se nikoli luxusem, ale všeobecně dostupným komfortem. Foto profimedia.cz / corbis • Autor: Respekt

Pokud existuje něco jako ráj na zemi, pak leží na břehu Curyšského jezera. Tvrdí to alespoň prestižní mezinárodní průzkum, který už několik let po sobě pravidelně označuje švýcarský Curych v konkurenci 216 měst z celého světa za místo, kde je možné prožít nejpříjemnější život na světě.

Zapomeňte na Řím

Když se v poslední třetině minulého století začala prudce rozrůstat velká města, sílil jejich význam a rostl počet obyvatel, začala si řada sociologů, urbanistů a architektů klást otázku, jak kvalitní život vlastně nabízejí.

Uspokojivou odpověď na to, které z metropolí se blíží vytouženému rohu hojnosti a které naopak připomínají předpeklí, však dlouho nedokázal přinést nikdo z nich. Třebaže řada rozdílů byla patrná na první pohled a experti měli k dispozici i několik dílčích studií, objektivní a všeobecně respektovaný přehled kvality života v jednotlivých městech přece jen nebyli schopni dlouho sestavit.

Pomoc přišla z nečekané strany, když bohaté centrály velkých korporací začaly přemýšlet, podle čeho mají určovat plat manažerům ve svých pobočkách po celém světě, případně jak jim mají kompenzovat práci v obtížných podmínkách. Výsledkem byla zakázka pro renomovanou mezinárodní poradenskou firmu Mercer Human Resource Consulting, u níž si objednaly průzkum, který měl každý rok pravidelně zhodnotit kvalitu života ve velkoměstech po celém světě a sestavit je do přehledného…

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte