Autobus kodrcá pošmourným soumrakem po severním okraji Prahy. Míjí omšelé statky v archaických vesničkách, zaplevelená území nikoho, šedavé haly z vlnitého plechu, skládky, rozlehlá staveniště i všelijaká zařízení sloužící k rozvodům energie. Z houstnoucí tmy nad polabskými pláněmi padá adventní nálada – pod tíží chmur jako by už nezbývalo než čekat na zázrak. A ten se po chvíli vskutku vynoří. Hypermarket. Obrovitá světélkující krabice mezi poli. Od zastávky předměstského autobusu stačí ujít nějakých sto metrů, aby člověk překonal lokální omezení a ocitl se ve vlídné náruči univerzální civilizace, jež dospěla k jednomu ze svých vrcholů. Během posledních třiceti let vrostly podobné stavby do krajin celého světa. Světélkující krabice kypí životem, po všech rovnoběžkách i polednících se táhnou nekonečné regály se zbožím odevšad, z bankomatů se řinou bankovky a plné vozíky se řadí do front před pokladnami, ať už venku fičí česká fujavice nebo rovníkový monzun. Jak exotické bývalo shánění za starých časů! Nikdy se mi nepodařilo dopřát svým dcerám tak zázračný okamžik, jaký jsem prožil, když jsem u vánočního stromku někdy v šedesátých letech rozbalil své první pravé džíny. Na nekonečných regálech je dneska všude všechno k mání, nezapomenutelný dárek se však nesežene.

Vzpomínám, s jakou dychtivostí vyráželi kolegové z různých pracovišť, jimiž jsem za normalizace prošel, za nedostatkovým zbožím a jak radostně se vraceli s úlovkem. V partách uklízečů metra se vedle…

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte