0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory6. 12. 200312 minut

Jdeme teď tak říkajíc do střev

Rámeček Jiří Janeček (nar. 1956) pracoval jako dělník v chemickém provozu, pomocný dělník a výzkumný pracovník. V roce 1989 vystudoval dálkově Fakultu žurnalistiky UK, poté nastoupil do České televize, kde působil v redakci zpravodajství postupně jako redaktor, moderátor hlavního zpravodajského pořadu, vedoucí moderátorů a ředitel. Letos v červenci se stal generálním ředitelem ČT. Konec rámečku Po jmenování do čela České televize jste prohlásil, že nebudete podléhat politickým tlakům a dělat kompromisy, za které byste se musel stydět. Kolika politikům už jste položil telefon? Možná se vám to bude zdát divné, ale mně nikdo nevolá. Vlastně až na ministra kultury Dostála, se kterým jsem několikrát mluvil. Šlo o informativní rozhovory, mimo jiné o koncesionářských poplatcích. Naposledy se mě ptal, jestli opravdu točíme reportáž o paní Buzkové.

mobrazek_1817.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1817.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Jiří Janeček. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Jiří Janeček. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Rámeček

Jiří Janeček (nar. 1956) pracoval jako dělník v chemickém provozu, pomocný dělník a výzkumný pracovník. V roce 1989 vystudoval dálkově Fakultu žurnalistiky UK, poté nastoupil do České televize, kde působil v redakci zpravodajství postupně jako redaktor, moderátor hlavního zpravodajského pořadu, vedoucí moderátorů a ředitel. Letos v červenci se stal generálním ředitelem ČT.

Konec rámečku

Po jmenování do čela České televize jste prohlásil, že nebudete podléhat politickým tlakům a dělat kompromisy, za které byste se musel stydět. Kolika politikům už jste položil telefon?

Možná se vám to bude zdát divné, ale mně nikdo nevolá. Vlastně až na ministra kultury Dostála, se kterým jsem několikrát mluvil. Šlo o informativní rozhovory, mimo jiné o koncesionářských poplatcích. Naposledy se mě ptal, jestli opravdu točíme reportáž o paní Buzkové.

Myslíte, že je v pořádku, když ministr u ředitele televize zjišťuje, jestli točí konkrétní reportáž?

Mně na tom nepřijde nic špatného. Nevystupoval nijak nabuzeně, normálně se mě zeptal a já mu normálně odpověděl. Řekl jsem mu, že o tom natáčení nic nevím.

Jiní politici vám nevolají?

Představte si, že ne. S politiky se setkávám transparentně: chodím do poslaneckých klubů kvůli zákonu o ČT a o koncesionářských poplatcích. To ovšem nemá nic společného s tím, že bych se jim nějak podbízel nebo plnil…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc