Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

O zvířatech a lidech

O nacismu a jeho éře bylo napsáno a vyřčeno téměř vše – zejména z pohledu historiků války. Knihkupectví jsou plná biografií a analýz Adolfa Hitlera, generálů i dalších pohlavárů nacistického Německa a experti mají v podstatě jasno i ohledně tamější druhé a třetí ligy. Nicméně i v této nasycené době vyšel český překlad knihy, která cestu k nacistickému panství a jeho reálné praxi osvětluje z nečekaného pohledu – titul se jmenuje Zvířata ve Třetí říši a autorem je americký historik a lingvista Boria Sax.

mobrazek_1729.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1729.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Čistokrevná zvířata měli rádi. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Čistokrevná zvířata měli rádi. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

O nacismu a jeho éře bylo napsáno a vyřčeno téměř vše – zejména z pohledu historiků války. Knihkupectví jsou plná biografií a analýz Adolfa Hitlera, generálů i dalších pohlavárů nacistického Německa a experti mají v podstatě jasno i ohledně tamější druhé a třetí ligy. Nicméně i v této nasycené době vyšel český překlad knihy, která cestu k nacistickému panství a jeho reálné praxi osvětluje z nečekaného pohledu – titul se jmenuje Zvířata ve Třetí říši a autorem je americký historik a lingvista Boria Sax.

Ať vládne příroda

Na první pohled jde o téma přinejmenším částečně známé, alespoň na základě často citovaných paradoxů: Jak se mohl Hitler coby vegetarián a milovník zvířat stát iniciátorem největší války dějin a genocidy? Jak mohli nacisté přijmout velmi progresivní ekologickou legislativu, například zákon o dopravě zvířat, a zároveň transportovat do vyhlazovacích lágrů miliony lidí za mnohem horších podmínek? V některých z těchto paradoxních bodů jde víceméně o náhodu, ale Sax upozorňuje spíše na obecné rysy vývoje. Proč nacismus triumfoval tak hladce? Jak píše v předmluvě knihy Klaus P. Fischer, šlo nejspíše o důsledek toho, že v německých intelektuálních kruzích se – na základě pokřiveného darwinismu – prosadilo biologicko-rasové myšlení.

Nacisté byli posedlí ideou „biokracie“, biologicko-rasové společnosti nadřazených árijců. Proto…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].