0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře7. 11. 20035 minut

Za koho kope Brusel

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Konečně, po dlouhých sedmi letech, skončilo každoroční peskování českého státu, oddechnou si jedni. Právě jsme dostali úplně poslední návod, kde musíme přidat, aby země bez obtíží vstoupila do Unie, postesknou si druzí. Tak či tak, po hodnotící zprávě Evropské komise z minulého týdne už žádná další následovat nebude. Za půl roku, až se desítka zemí včetně Česka stane členy EU, doba hájení skončí a pojede se naostro. Konkurence uvnitř Unie bude tvrdá – je to vidět i na bruselském posudku.

Řidiči a mlékaři

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Při prvním čtení člověka ihned napadá: kam se poděly dlouhodobě – a oprávněně – kritizované problémy českých Romů nebo zpolitizování zdejší státní správy? V posudku se o nich sice píše, ale Evropská komise už jim věnuje podstatně menší prostor. Tentokrát se zdaleka nejvíc zaměřuje na vše, co se týká vnitřního trhu.

Logiku to má, a proto Komise vynechala například celou kapitolu o politických kritériích členství (kam patří i chování kandidátských zemí k menšinám). Jak říká bruselský emisar v Praze Ralf Dreyer: pokud by je desítka uchazečů nesplňovala, nebylo by se o čem bavit. Zpráva také nemohla říci nic jiného, než že všichni kandidáti jsou na vstup vesměs připraveni. Vždyť přístupové smlouvy jsou podepsány, členství v EU odsouhlaseno a květnové rozšíření už může ohrozit leda to, kdyby jej některý stát patnáctky neratifikoval – což se zatím nestalo. Také proto nevyvolala letošní zpráva tradiční národní hysterii.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc