Platí si ČEZ novináře? Mluví se o tom pořád, ale první jasnější svědectví se objevilo až teď. Komentátor Českého rozhlasu 6 Jan Urban, uznávaný expert na zahraniční politiku, v minulých letech překvapivě rozšířil svůj záběr i na českou energetiku. Jeho zatím poslední článek o ČEZ, tentokrát velmi kritický, otiskly Hospodářské noviny 29. října. Na témž místě mu 4. listopadu odpověděl šéf dozorčí rady ČEZ Stanislav Kázecký: v závěru nadhodil „otázku, jakou roli v motivaci autora sehrála skutečnost, že v rámci úsporných opatření byl zrušen lukrativní kontrakt ČEZ s jím spoluvlastněnou poradenskou firmou v oblasti public relations“. (Po této indiskreci už ČEZ nechce víc prozradit, prý kvůli „obchodnímu tajemství“.)

Podle obchodního rejstříku je Urban spolumajitelem firmy Studio No-Ban. Jeho společnice Naděžda Noháčová říká: „První kontrakt jsme podepsali v říjnu 2000, na sto tisíc korun. Měsíc poté ale Honza z firmy vystoupil, protože dostal nabídku do rádia.“ Firma měla za úkol přesvědčit rakouskou veřejnost o bezpečnosti Temelína. Právě v té době Jan Urban psal o ČEZ; loni na jaře sám od sebe zavolal reportérovi Respektu a rozmlouval mu chystaný článek o havárii v Temelíně. To jednal z vlastní iniciativy? „Ano, prostě se ČEZ dlouhodobě zabývám,“ říká Urban. „Spíš by mě zajímalo, na čí pokyn teď píšete vy.“

•••

Této příhodě nelze odolat: deník Wall Street Journal ve čtvrtek v…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte