Pryč se zmrtvýchvstáním
Začalo to letos v létě prohlášením jednoho kněze, že v Boha nevěří, ale kázat chce dál, a končí to zpochybněním evangelicko-luteránské lidové církve „folkekirchen“ jako takové. Řeč je o diskusi, která se o církvi – podle čísel dominantní v dánské společnosti – vede napříč médii. Vše se točí kolem dvou otázek, které vznesla ministryně církví Tove Fergová: Co by měla církev člověku s mobilem u ucha a internetem v obýváku přinášet? Jakého chcete do budoucnosti kněze?

Začalo to letos v létě prohlášením jednoho kněze, že v Boha nevěří, ale kázat chce dál, a končí to zpochybněním evangelicko-luteránské lidové církve „folkekirchen“ jako takové. Řeč je o diskusi, která se o církvi – podle čísel dominantní v dánské společnosti – vede napříč médii. Vše se točí kolem dvou otázek, které vznesla ministryně církví Tove Fergová: Co by měla církev člověku s mobilem u ucha a internetem v obýváku přinášet? Jakého chcete do budoucnosti kněze?
Pravděpodobně dost reprezentativní odpovědi nabídlo fórum uspořádané v září. Čtyřiaosmdesát účastníků se shodlo na tomto: „Odstranit: dogmata jako zrození z Panny Marie, trojjedinost, zmrtvýchvstání, stvoření světa. Ponechat: kněze, nedělní mše, žalmy, křest, svatby a pohřby, církev jako prostor pro tázání, Kristův život jako křesťanský model, deset přikázání.“ Mnozí duchovní neskrývali zděšení. „To je šokující. Pár sebejistých, neznalých lidí, kteří si cosi nárokují,“ reagoval roskildský biskup Jan Lindhardt. Jenže nezdá se, že by jeho slova měla velký ohlas.


Morální kredit mizí
Vody původně rozvířil kněze Thorkild Grosboll, který řekl, že v Boha už nevěří, nicméně svoje povolání bude rád vykonávat dál. Bezbožný pastor byl zproštěn funkce a jeho nadřízená, biskupka Lise-Lotte Rebelová, si ho několikrát povolala na kobereček. Nakonec se ale mohl na faru v Taarbaeku…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.










