Čínský Gagarin, psala média na adresu prvního kosmonauta poslední komunistické velmoci. Jang Li-wej coby první „tchajkonaut“ kroužil minulou středu kolem Země, ale jeho jméno v paměti lidstva zřejmě neutkví.

Mnozí by dnes patrně zaváhali, kdyby měli jmenovat prvního amerického astronauta: Alan Shepard (balistický let), či John Glenn (orbitální let)? Zato Gagarin je zkrátka Gagarin, zůstává symbolem nejenom pro své prvenství, ale i jako člověk z masa a kostí, se sympatickou tváří a lidským chováním i slabostmi na pozadí totalitní sterility. Zřejmě nebylo zcela náhodou, že i první americký raketoplán, symbol současné orbitální éry, startoval v den dvacátého výročí Gagarinova letu, 12. dubna 1981 – a to za Reaganovy vlády! (Opět: skutečnost, že ho pilotoval John Young, si pamatují už jen specialisté.) Takže i jméno Janga Li-weje se bude napříště pojit jen s potvrzením faktu, že Čína disponuje špičkovou technologií, využitelnou především vojensky.

Svého kosmonauta, který se proletěl jako host na cizí lodi, už má na třicet států, osm zemí dokázalo vynést svou družici vlastním nosičem na oběžnou dráhu, ale Čína je teprve třetím státem planety, který tam sám vyslal svého občana. Tady je zajímavé porovnání s vývojem jaderných zbraní: už během dvaceti let od Hirošimy se jaderný klub rozšířil o Sovětský svaz, Británii, Francii a Čínu. Dnes je mnohem početnější, byť ne všichni členové se k němu otevřeně hlásí. Elitní kosmický klub však čekal na své…

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte