Člověka ještě nikdy neobklopovalo tolik zvířat jako nyní. Aspoň na obrázcích. V televizi sehrávají hlavní role v nejrůznějších žánrech od kreslených filmů přes dokumenty z přírody až po oblíbený kriminální seriál, kde je detektivem pes. Zvířata zdobí dupačky kojenců, hrnky a talíře batolat i školní brašny těch odrostlejších. Zvířecí říše je plná sympatických kumpánů. Vzpomínám, jak naši třídu kdysi na školní exkurzi v ZOO pobavil hroch. Nějací uličníci se naklonili přes zábradlí a napsali na něj křídou na tyčce „Já jsem vůl“. Postával ve výběhu s melancholickou důstojností prominentního vězně a my se váleli smíchy. Nebýt potupen, nebyl by roztomilý.

Vyobrazení zvířat patří k nejstarší výtvarné tematice, jenže pravěké ani starověké umělce nezajímala roztomilost, ale tajemství. Zvířata byla uctívána magickými rituály a jejich obrazy naháněly posvátnou bázeň. Skotačit ve snech s býky z Altamiry se jaksi nedalo, zatímco fotografie cizí světy důvěrně přibližuje. Proč by kupříkladu tygři nemohli jezdit metrem, když si jejich barevné podobenky můžeme klidně představit na průkazkách MHD? Ten milý tvor s veselými pruhy na kožiše by jistě bral s humorem i revizi jízdenek.

Na výstavu fotografií zvířat v prvním patře pražského Mánesa bych asi nezašel, kdybych neznal autorku. Už léta jsem ji neviděl. Když si mne před osmi lety najalo několik zámožných soukromníků, abych jim založil luxusní alkoholický časopis „pro obě strany barového pultu“,…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte