SARS sice již dávno zmizel z titulních stránek novin, neznamená to však, že by spolu s tím zmizel i ze světa. Virus, který jej způsobuje, je stále někde mezi lidmi a zvířaty přítomen a může kdykoli znovu zaútočit nebo dokonce zmutovat a stát se tak ještě nebezpečnějším. Protože v zimních měsících na severní polokouli běžně řádí chřipka, která se v počátcích od smrtelně nebezpečného SARS nedá odlišit, začínají mít epidemiologové a lékaři vážnou starost, jak se na takovou potenciálně velice nebezpečnou situaci připravit. Nejprestižnější lékařský časopis The Lancet v této souvislosti v jednom ze svých posledních vydání (362/2003) vyzývá k plošnému očkování proti chřipce. Ani případná realizace tohoto návrhu by sice samozřejmě problém beze zbytku nevyřešila a neposkytla by plnou ochranu, alespoň by však statisticky velmi významně snížila riziko záměny prosté chřipky (které by bylo v důsledku očkování oproti jiným rokům poskrovnu) s nebezpečným SARS.

•••

Prach z nelítostné konkurenční bitvy mezi Craigem Venterem z firmy Celera a jeho hlavním sokem při objasňování lidského genomu Ericem Landerem z Whitehead Institute v USA se usadil a na čtyřicet nejvýznačnějších genomiků se nedávno sešlo na uzavřeném zasedání v americké Virginii, aby se dohodli, na rozluštění jakých genomů se budou soustřeďovat v nejbližší době. Jak ve svém čerstvém čísle (301/2003) informoval časopis Science, oba bývalí protivníci se přitom chovali vůči sobě přátelsky. &„…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte