Kdo někdy četl zápisky starých polárníků, jistě si vybaví, jak hluboce rozuměli polární Inuité sněhu a ledu. Severské domorodé jazyky rozlišují desítky druhů bílé nádhery a staří eskymáčtí lovci dokázali v této základní materii svého života číst jako v knize. Snad proto se nešlo minulý týden ubránit pocitu jistého zadostiučinění, když média informovala, že dvacetiletý Kanaďan Jordin Tootoo se stal prvním Inuitem v dějinách, který má brázdit ledová kluziště kanadsko-americké NHL.Ten pocit je důležitý, i když o led tolik nejde.

Ať už se na kolonizaci Severní Ameriky s odstupem staletí díváme jakkoli, jisté je, že pro původní obyvatele tohoto kontinentu znamenala těžkou ránu, z níž se nevzpamatovali dodnes. Inuité žijící na nehostinném severu Kanady a Aljašky nebyli sice masakrováni kvůli lukrativní půdě jako Indiáni, civilizace bílého muže tu ale zanechala přidružené škody: tradiční způsob života vzal za své a spolu s ústředním topením a sněžnými skútry přišel alkohol, nezaměstnanost a deprese. Cesta zpátky do iglú samozřejmě nevede, ale určitý lék na postkoloniální marasmus západní společnost od 60. let našla – pomoci původním obyvatelům vážit si vlastních kořenů a přitom z nich udělat rovnoprávné členy společnosti, kteří se mohou pyšnit vzdělanou a úspěšnou elitou. Funguje to – hokejista Jordin Tootoo se stal po podpisu smlouvy rázem hrdinou celé provincie Nunavut. A jsou i jiné vzory: v provincii vysílá v domorodém jazyce lokální televizní kanál s…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte