A je to tady jako každý podzim. Českým a moravským venkovem už zase víkend co víkend brousí auta plná mužů s puškami, kteří občas vyskáčou někde u lesa či rybníka a pálí po všem, co se hýbe. Když pak v noci střelba skončí, přesouvají se do hospod, kde oslavují mušku. A ráno se vyráží nanovo.

Tomu všemu se říká hon a v Čechách to platí za lidovou zábavu. Každý rok po ní v márnicích zůstane několik mrtvých lidí a desítky to odnesou různým stupněm zranění. První letošní oběť už známe: padá na vrub neopatrného mladého myslivce, který s nezajištěnou kulovnicí lezl z posedu a zastřelil svého otce, který seděl nahoře.

Proč to všechno zase znova připomínat? I když se to v posledních letech v Česku jen hemží všemožnými zákazy, kontrolami a úřednickou buzerací (třeba vůči cizincům, živnostníkům nebo lidem, kteří se rozhodnou říkat svému dítěti neobvyklým jménem), myslivecký koníček se bez ohledu na každoroční tragédie těší naprosto nepochopitelné oficiální přízni. Parlament kvůli amatérským střelcům omezuje „nedotknutelné“ soukromé vlastnictví, policie je nechává beztrestně pálit i v noci po lesích a úřady benevolentně přihlížejí, jak lovecké lístky získávají lidé bez kousku zodpovědnosti a zábran.

Přitom není pravda, že se myslivci starají o zvířata (soukromí majitelé lesů dokládají, že opak je pravdou), není pravda, že myslivostí a hony venkov žije. Jde o masovou záležitost, ale vždy jen části venkovské komunity, která tím obtěžuje ostatní. Takže…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2420

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte