Deset slavných Češek žijících v zahraničí převzalo v pátek v Praze stříbrnou medaili T. G. Masaryka a ocenění „Významná česká žena ve světě 2003“. Nechyběla mezi nimi ani Ája Vrzáňová, nejpopulárnější česká sportovkyně sklonku čtyřicátých let, která v březnu 1950 obhájila v Londýně titul mistryně světa v krasobruslení a hned potom požádala o azyl. Ještě o deset let později jsem o ní jako capart slýchal dospělé okouzleně šeptat – snad se v nich tajil dech nad jejím půvabem, spíš však tišili hlas z obav před Státní bezpečností. Všichni mužští, které jsem znal, do ní byli trochu zamilovaní, ona jim však dala kvinde, jak se říkávalo. Nebyla sama. Dospělí si připomínali desítky spolužaček, kamarádek a známých, kterým se povedlo zmizet i se svými půvaby za železnou oponou.

Netušil jsem, že mou generaci čeká stejná zkušenost. O prázdninách v létě 1968 jsem slastně snil, jak ve druhém ročníku žižkovského gymnázia dovrším flirty rozehrané v ročníku prvém, když však škola pár týdnů po okupaci se zpožděním začala, chyběly v ní ty nejperspektivnější dívky. Prozíraví rodiče je odvezli do šťastnější ciziny a českým nápadníkům nezbylo, než při kuřáckých seancích na chlapeckých záchodcích žehrat na Rusy. Mé první lásky, z nichž většina ani netušila, že k nim náleží, rozesel osud po celé zeměkouli a já si připadal jako mnohonásobný pozůstalý. Ony by mi ty potvory daly košem nejspíš i tady, jenže takto bezezbytku opustily příběh a vymkly se všem možným i nemožným…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte