Také Amerika už má svého Kellyho, dalo by se říci při pohledu na to, co za Atlantikem odstartovalo před týdnem. Místo sebevraždy britského experta na zbraně hromadného ničení jde o prozrazení agentky CIA: jako taková prý Valeria Plameová, manželka diplomata Josepha Wilsona, stála za jeho loňskou cestou do Nigeru, která měla dodat vládě důkazy o vývozu tamního uranu pro Saddáma Husajna. Jinak se ale na britské i americké aféře najde mnoho společného.

Obě vlády před válkou v Iráku nafoukly informace ohledně zakázaných Saddámových zbraní. Obě vlády se pak pokusily znepříjemnit život těm, kdo na toto nafouknutí poukazovali. Brit David Kelly, údajný hlavní informátor kritické reportáže BBC, spáchal v červenci sebevraždu poté, co jeho jméno uniklo do médií, patrně přičiněním vládních úředníků. Jeho smrt vedla k ustavení nezávislé Huttonovy komise. Američance Valerii Plameové – též patrně „zásluhou“ úředníků vlády – po jejím prozrazení přinejmenším končí profesní dráha. I tento případ musí být vyšetřen, jinak by na Bushově administrativě ulpělo podobné stigma, jaké už třicet let vzbuzuje aféra Watergate.

Zkrátka a dobře: tady jde o věrohodnost americké i britské vlády – a to i v tak vypjaté situaci, jako byl válečný stav.

Co jsem nenašel

Dobrými úmysly bývá dlážděna cesta do pekla, zní už hodně staré pořekadlo. Takže i když vlády George W. Bushe a Tonyho Blaira chtěly snést co nejvíce co nejzávažnějších argumentů…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte