0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika4. 10. 20035 minut

Jeďte do Ostravy a plačte

Počátkem září se v Hospodářských novinách objevil nenápadný inzerát: vyzýval akcionáře nepříliš známého pražského podniku Zkušebnictví a.s., aby si vyzvedli své akcie (lhůta pro vyzvednutí končí v pondělí 6. října). Až dosud totiž tyto akcie existovaly pouze jako tzv. zaknihované, tedy v elektronické podobě u Střediska cenných papírů, nyní je však firma každému předá v listinné podobě. Co je na tom špatného? Investor, vycvičený českým tunelováním, zbystří při jedné podivnosti: podnik sídlí v Praze, ale podílníci si musí jet akcie vyzvednout až na druhý konec republiky do Ostravy. Vše je připraveno tak, aby si akcie vyzvedlo co nejméně lidí. Podle zákona musí vlastník nevyzvednuté akcie prodat v dražbě – ale může si je pak koupit sám, hluboko pod cenou. Případ proto vyvolává otázku: Zlepšily se vůbec poměry na českém kapitálovém trhu?

Jsi můj, tak půjč

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Majitelem pražské akciovky Zkušebnictví byl v posledních šesti letech francouzský státní elektrárenský koncern EdF. Loni v prosinci však jeho podíl odkoupil český výrobce jističů a dalších energetických zařízení OEZ Letohrad. Cena nebyla zveřejněna, ale podle informací menšinových akcionářů šlo o necelých 60 milionů korun.

Letmý pohled do výročních zpráv Zkušebnictví dává tušit, že to byl dobrý obchod. Tento bývalý zkušební ústav elektrotechnický má v tuzemsku prakticky monopol na zkoušení a certifikaci energetických zařízení. Těsně před příchodem nového vlastníka měl na účtech v…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc