mobrazek_1351.jpeg
mobrazek_1351.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1351.jpeg
Fotografie: Rudolf Diesel. Repro Respekt • Autor: Respekt

U málokterého vynálezu se prosadí jméno autora do obchodní značky a dokonce i do obecného výraziva tak, jako tomu bylo u Rudolfa Diesela. V pondělí uplyne od jeho smrti 90 let: v noci z 29. na 30. září 1913 vynálezce utonul v Lamanšském průlivu poté, co pravděpodobně sám skočil z paluby parníku.

Rudolf Diesel se narodil 18. března 1858 v Paříži jako syn bavorských rodičů, vystudoval polytechniku v Mnichově a pak byl zaměstnán jako inženýr ve vývoji chladicích přístrojů. Celý život se zabýval teoretickou i praktickou stránkou přenosu tepla, což ho nakonec dovedlo k zásadnímu objevu – spalovacímu motoru, který nepotřeboval elektrickou svíčku. Vycházel z objevu Nikolause Otta, totiž z čtyřtaktního motoru, který dodnes používá většina automobilů. Tento motor pracuje s menším tlakem, a tak k zažehnutí výbušné směsi, většinou benzinu, potřebuje elektrickou jiskru – odtud zážehový. Dieselův motor byl ale první na světě, který jiskru nepotřeboval, neboť palivo, většinou nafta, se samo vzněcuje vysokým stlačením – odtud vznětový.

Diesel zdaleka nebyl „fachidiot“. Zajímal se o umění, lingvistiku i sociální teorie. Sociálními potřebami také motivoval své vynálezy. Vznětový motor měl být velikostí přizpůsobivý, nenáročný na dostupnost paliva a měl ulehčit práci. První takový Diesel zkonstruoval v roce 1893, ale použitý uhelný prach přivodil výbuch, který autora málem zabil.…

v40.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte