mobrazek_1332.jpeg
mobrazek_1332.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1332.jpeg
Fotografie: Biftek už je usmažený, kdy se stavíte s autem pro olej? FOTO PROFIEMDIA.CZ / CORBIS • Autor: Respekt

Varovné hlasy přičítají nesprávnému přístupu k energetice snad všechny mouchy naší civilizace. Komentátoři bijí na poplach: je nutné hledat alternativní formy energie. Vlády velmocí pořádají s velkým halasem konference, na nichž přijímají či odmítají ekologické závazky, a přitom slibují snižování škodlivých emisí. Myslí to doopravdy?

V rámci nejrůznějších zápasů o životní prostředí současné Británie probíhá jeden, který je zcela svérázný. Proč složitě, volají především britští farmáři, když to jde jednoduše. Jejich rebelie se točí kolem toho, co se dnes označuje neutrálním termínem bio-fuels, biopaliva.

Není nad olej

V březnu 2002 zavedl britský dopravní inspektorát, který sídlí ve městečku Swansea v jižním Walesu, zkušebně testování vozidel s dieselovým pohonem. Cílem byla kontrola škodlivých emisí a vyřazení aut s nepřijatelnou úrovní znečišťování životního prostředí. Experiment přinesl překvapivý výsledek: zjistilo se, že farmáři běžně jezdí na jedlý olej.

Navzdory tomu, že experimenty s biopalivy probíhají už léta, bylo překvapením, že obyčejný olej coby nová pohonná hmota funguje bez konverzí i bez ztráty výkonu motoru. Auta, poháněná kuchyňským olejem s přísadou metanolu, prý navíc nemají skoro vůbec žádné škodlivé emise – měření (neoficiální) tvrdí, že emise dioxidu uhlíku a kouře jsou o 90 % nižší než u tradičních dieselů. Zato výfukové plyny voní údajně…

v39.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte