mobrazek_1284.jpeg
mobrazek_1284.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1284.jpeg
Fotografie: Ředitel Štandera (vlevo) s jedním ze svých klientů. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Dvacet let žili Martin Cejnar a David Židla v pokoji s dalšími čtyřmi lidmi a sami nesměli jít ani na procházku. Dnes tito mladíci bydlí s dalším klientem v bytě patnáct kilometrů od ústavních zdí, které tak dlouho ohraničovaly jejich život. Chodí nakupovat, jezdí do školy, a s pomocí asistentů se učí všemu potřebnému – zkrátka začínají žít. Možná jsou ale na dlouhou dobu poslední, komu se podařilo z pasti ústavního systému uniknout. Magistrát hlavního města Prahy totiž další návraty do života ze svých zařízení pro postižené zatrhl. Naplnily se tak obavy, že měsíc staré odvolání liberálního ředitele Ústavu sociální péče v Horní Poustevně je jen přípravou k mnohem tvrdšímu úřednickému atentátu.

Probuzení ze sna

Ke statnému muži postávajícímu u jednoho z ústavních domků v Horní Poustevně spěchá chlapec s dívkou. „Dobrý den, pane řediteli. Jak se máte?“ volají na dnes už odvolaného ředitele Zdeňka Štanderu z dálky a nadšeně mu líčí své dopolední zážitky. „Nám došel po cestě benzin, tak jsme museli tlačit,“ říká tmavovlasý mladík několikrát po sobě, zatímco dívka se chlubí koupenou barvou na vlasy a čerstvě nalakovanými nehty. Po silnici přichází další mladý muž a se spokojeným úsměvem řediteli sděluje, že byl poprvé v práci a že ho baví pomáhat v kuchyni. Všichni tři jsou klienty ústavu, přesto si může každý z nich jít svou cestou: někdo odchází dojit…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte