Reklama
 
v36.gif

2003/36

Koupit vydání
v35.gif Vydání 24.–31. 8. 2003 37.jpg Vydání 7.–14. 9. 2003
Editorial
Editorial Tomáš Němeček
Scéna
Scéna Respekt
Dopisy
Dopisy
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper
Komentáře
Nedostatečně, Buzková Hana Čápová Polovina učitelů dnes stávkuje. Chtějí si vymoci vyšší platy. Druhá polovina kantorů chce také brát víc. Nesouhlasí však s tím, že odboráři chtějí přidat všem stejně. Dobrým jako špatným, potřebným jako nadbytečným. Stávku podporuje jen necelá třetina rodičů. Není divu, odborářské recepty úroveň vzdělávání nezlepší. Učitelé berou málo, na tom se shodnou všichni. Průměrný plat učitele kopíruje průměr ve státě, začínající kantor je na tom ještě hůř. Domů si odnese osm a půl tisíce korun čistého, po deseti letech praxe si polepší o čtyři tisíce. Přesto se půlka učitelů ke stávce, pořádané odbory, nepřipojila. Stejně jako veřejnost se ptají: Proč stávkovat právě teď? Ve hvězdách Erik Tabery Kráska, zvíře a miliony Jaroslav Pašmik Zaplaťpámbu za Čermáka Tomáš Němeček Vraťte nám policii Jaroslav Spurný Policie dnes není značkou, které by bylo záhodno důvěřovat. Není možné se spolehnout, že na tísňové volání přijede včas, pokud vůbec přijede. Není možné věřit, že dokáže rozpoznat zločin. Často lze pochybovat, že chce zločince opravdu stíhat, někdy je na místě podezřívat muže a ženy s policejním odznakem, že se zločinci spolupracují. Stoupající počet mrtvých na silnicích je nevyvádí z klidu a vydobýt desítky miliard na účtech podvodníků a zlodějů je pro policii nezřídka neřešitelný problém. Nejde o přehnanou kritiku. Téměř každodenní zprávy v médiích přinášejí o liknavosti a neodpovědnosti policejního sboru výmluvné důkazy. Test pro Blaira i Bushe Zbyněk Petráček
Kultura
Mimochodem Viktor Šlajchrt Jak dohonit Cocteaua Jaroslav Pašmik Začátek tohoto roku postavil před Petra a Matěje Formanovy nečekanou výzvu. Synové slavného režiséra, z nichž první je loutkoherec a režisér a druhý grafik a scénograf, dostali od pražského Národního divadla nabídku vytvořit novou inscenaci opery Kráska a zvíře současného amerického skladatele Philipa Glasse. Věc měla ovšem jeden háček: Glassova hudba totiž nebyla původně určena k inscenování. Skladatel ji vytvořil jako novou zvukovou stopu ke stejnojmennému zhruba padesát let starému filmu francouzského básníka, dramatika a režiséra Jeana Cocteaua. Divadla pak objížděl s několika syntetizátory a skupinkou hudebníků a zpěváků, kteří dodávali černobílému filmu nový rozměr. Western podle Brautigana Hana Ulmanová Dva muži v jedné vaně Petr Třešňák Nuda v Bruselu Kateřina Šafaříková Želary nejsou pelíšek Přemysl Martínek Ondřej Trojan se do české kinematografie zapsal hlavně jako producent diváckých hitů Pelíšky a Pupendo, nyní se ale po třinácti letech vrací na post filmového režiséra. Jeho dlouho očekávané Želary, natočené podle dvou literárních předloh spisovatelky Květy Legátové, mají premiéru tento čtvrtek a už teď můžeme bez nadsázky mluvit o jedné z filmových událostí roku. Osudy Čechů za druhé světové války dokáží dobře vypovídat o nešvarech zdejší společnosti a revidovat ideologicky pošramocenou historickou reflexi našich dějin, není tedy divu, že jsou po roce 1989 mezi filmaři vcelku populární.
Diskuse
Jakápak čtyři procenta Petr Žaloudek
Civilizace
Máte tu červy Petr Koubský Kaleidoskop Marek Švehla Jak si vypustit vlastní rybník Jiří Hulcr Milovníci koupání ve volné přírodě sotva pamatují horší sezonu, než je ta letošní. Rybníky zarostlé řasami a toxickými sinicemi odrazují od vody už měsíc i ty největší otrlce. Spolu s nimi bědují i majitelé poloprázdných kempů a taky ornitologové. Vlivem tropického počasí se totiž ve vodě přemnožila řada jedovatých mikroorganismů, které v posledních týdnech otrávily už stovky vodních ptáků. Potichu nezůstávají ani rybníkáři. Nejhlasitěji naříkají v Třeboni. Šéf tamního rybníkářského podniku dokonce mluví o katastrofě. Rybám prý hrozí hromadné úhyny, protože přemnožené mikroorganismy odebírají z rybníků velké množství kyslíku.
Rozhovory
Začarovaný kruh Hana Čápová popiska KAREL BÁRTA (52) vystudoval na pedagogické fakultě učitelství v oboru matematika a zeměpis, dále výchovné poradenství a speciální pedagogiku v oboru logopedie a somatopedie. Do roku 1990 pracoval v pedagogicko-psychologické poradně, pak dělal ředitele školského úřadu. Nyní je devátým rokem ředitelem základní školy v Turnově a několik let také prezidentem Asociace základního školství, která sdružuje především ředitele základních škol. Konec popisky Jak jste vysvětlil rodičům, že vaše škola šla do stávky? Napsal jsem jim, že cílem stávky u nás ve škole je vytvoření lepších podmínek – že scházejí kvalifikovaní učitelé a že by mělo být především v jejich zájmu, aby děti učili odborníci. Vy se stávkou souhlasíte? Ne. Měsíc po tom, co vláda schválila, že učitelé dostanou přidáno, i když ne tak, jak bychom si přáli, ji považuji za nekorektní. Měla by následovat jednání, vedoucí k tomu, aby učitelé byli náležitě zaplaceni.
Téma
Nekrmte chudé Marek Fak Už příští týden se pozornost světa přesune od Iráku na opačný konec zeměkoule. Aktivisté, odboráři a další antiglobalisté zaplní ulice mexického letoviska Cancún, kde se povedou důležitá jednání Světové obchodní organizace (WTO) o rušení obchodních bariér s potravinami. Odpůrci globalizace by ale tentokrát rozhodně měli všem přítomným politikům držet palce. V zájmu chudých zemí totiž je, aby se dohodli. Nebude to však jednoduché.
Zahraničí
Rusko to nezvládl Robert Žitňanský Oblouk nad Mostarem Filip Tesař Z minulého týdne Zbyněk Petráček, Kateřina Šafaříková Típněte to Carl O´Brien Jack Kinnevey, majitel malé hospody ve vesnici Rosscahil na západě Irska, se začne hurónsky smát, když padne řeč na vládní plán zakázat kouření ve všech restauracích a barech, co jich v zemi je. „To mám štamgastovi, který ke mně chodí přes 50 let, říct: Promiň, ale tady kouřit nesmíš?“ kroutí Kinnevey nevěřícně hlavou a s povytaženým obočím dodává: „Třeba v Kalifornii můžete zákazníka požádat, aby si šel zapálit ven. Ale tady to nejde. Tady na to není počasí, vždyť pořád prší.“ Kinneveyův podnik je typickým vzorkem irských hostinců – místnost zaplněná lidmi vyprazdňujícími sklenice černého piva jednu za druhou, tradiční hudba podbarvující atmosféru a oblaka cigaretového kouře. Od 1. ledna příštího roku bude možná takový obrázek navždy minulostí. Irsko se má stát první evropskou zemí, kde bude zakázáno kouřit v hospodách, barech, restauracích a na pracovišti. Kovboje sráží ze sedla klesající popularita Marek Fak V aféře Kelly padla první hlava Jaroslav Beránek Britská vláda zažívá horké chvilky a čelí největší krizi důvěry od roku 1997, kdy se dostala k moci. Krize má své jméno – David Kelly – a od minulého týdne také svou první oběť. Stal se jí ředitel odboru komunikační strategie na Downing Street, známý mediální mág Alastair Campbell. V pátek odpoledne oznámil svoji rezignaci a okomentoval ji slovy „nadešel čas jít dál a dělat něco jiného“. Campbellův odchod se všeobecně očekával, ale ne pouhý den poté, co byl kvůli podezření z klamání veřejnosti o Iráku vyslýchán sám jeho šéf, premiér Tony Blair.
Ekonomika
Třikrát na okraj Lenka Zlámalová Nechystáme na vládu žádný trik Tomáš Němeček, Lenka Zlámalová Mít v Praze dům Miroslav Zajíček Marné čekání na Berlusconiho zázrak Josef Kašpar Loni v zimě dostoupila krize největší italské průmyslové firmy Fiat vrcholu a nechyběly hlasy, že je to začátek konce slavné stoleté tradice hrdých jmen jako Fiat, Alfa Romeo či Lancia. Během několika měsíců se pozice turínského gigantu podstatně zlepšila. Zadlužení firmy se snížilo po prodeji významných podílů v leteckém a kovodělném průmyslu i pojišťovnictví. Rodina Agnelli, vlastnící největší balík akcií, zajistila podstatné zvýšení kapitálu z vlastních zdrojů. V září přijdou na trh první dva nové modely, americká automobilka General Motors označila spolupráci s Fiatem za uspokojující.
Domov
Připomeňme si Jaroslav Spurný Happy end od železné opony Erik Tabery Tuto sobotu se vrátí k životu kostel na jižní výspě Čech – v novohradských Cetvinách. Farníci zasedající v jeho lavicích zmizeli před půlstoletím v zákrutech „odsunu“ a samotná vesnice Zettwing vzala za své krátce nato. Unikátní gotický svatostánek unikl nejprve kvůli pověrčivosti komunistických brigádníků a později jej před zkázou zachránili dobrovolní nadšenci z obou stran hranic. Takže sem po osmapadesáti letech může přijít biskup a znovu vysvětit to, co už dávno mělo zmizet v zapomnění. V Hrobě zase přepadají vlaky Eliška Bártová Tajná část zprávy BIS Jaroslav Spurný Bezpečnostní informační služba zpřístupnila na internetu v půli srpna svou výroční zprávu o činnosti v roce 2002. Jde o verzi určenou pro veřejnost, která obsahuje pouze velmi povšechné informace. Respekt měl možnost pročíst část tajné zprávy, kterou dostali členové vlády a poslanci z komise pro kontrolu BIS. Tajné informace se týkají především terorismu, organizovaného zločinu a působení ruských mafií na území České republiky. Na rozdíl od minulých zpráv obsahuje poslední – sedmatřicetistránkový – veřejný report BIS více konkrétních dat. Nicméně řada jich stále chybí. Špidla krotí zlého Kima Ondřej Kundra Naděje pod Troskami Hana Čápová

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte