0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory30. 8. 200312 minut

Začarovaný kruh

popiska KAREL BÁRTA (52) vystudoval na pedagogické fakultě učitelství v oboru matematika a zeměpis, dále výchovné poradenství a speciální pedagogiku v oboru logopedie a somatopedie. Do roku 1990 pracoval v pedagogicko-psychologické poradně, pak dělal ředitele školského úřadu. Nyní je devátým rokem ředitelem základní školy v Turnově a několik let také prezidentem Asociace základního školství, která sdružuje především ředitele základních škol. Konec popisky Jak jste vysvětlil rodičům, že vaše škola šla do stávky? Napsal jsem jim, že cílem stávky u nás ve škole je vytvoření lepších podmínek – že scházejí kvalifikovaní učitelé a že by mělo být především v jejich zájmu, aby děti učili odborníci. Vy se stávkou souhlasíte? Ne. Měsíc po tom, co vláda schválila, že učitelé dostanou přidáno, i když ne tak, jak bychom si přáli, ji považuji za nekorektní. Měla by následovat jednání, vedoucí k tomu, aby učitelé byli náležitě zaplaceni.

Fotografie: Karel Bárta. Foto: Günter Bartoš • Autor: Respekt
Fotografie: Karel Bárta. Foto: Günter Bartoš • Autor: Respekt

popiska

KAREL BÁRTA (52) vystudoval na pedagogické fakultě učitelství v oboru matematika a zeměpis, dále výchovné poradenství a speciální pedagogiku v oboru logopedie a somatopedie. Do roku 1990 pracoval v pedagogicko-psychologické poradně, pak dělal ředitele školského úřadu. Nyní je devátým rokem ředitelem základní školy v Turnově a několik let také prezidentem Asociace základního školství, která sdružuje především ředitele základních škol.

Konec popisky

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jak jste vysvětlil rodičům, že vaše škola šla do stávky?

Napsal jsem jim, že cílem stávky u nás ve škole je vytvoření lepších podmínek – že scházejí kvalifikovaní učitelé a že by mělo být především v jejich zájmu, aby děti učili odborníci.

Vy se stávkou souhlasíte?

Ne. Měsíc po tom, co vláda schválila, že učitelé dostanou přidáno, i když ne tak, jak bychom si přáli, ji považuji za nekorektní. Měla by následovat jednání, vedoucí k tomu, aby učitelé byli náležitě zaplaceni.

Stav: alarmující

Kolik by měl učitel brát?

Tolik, aby nemusel odpoledne chodit uklízet, roznášet noviny nebo prodávat ponožky či boty.

To vaši učitelé dělají?

Dělají to všude. Hlavně muži: z nástupního platu nemají šanci uživit rodinu, natož postavit si třeba dům.

Kolik tedy bere třicetiletý učitel základní školy?

Učitel s deseti lety praxe má hrubou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc