Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Pane Gatesi, za ten nápad zaplatíte

Přes půl miliardy dolarů odškodného bude muset zaplatit počítačový gigant Microsoft za používání patentovaného softwaru Kalifornské univerzitě a malé firmě Eolas Technologies. Rozhodla o tom minulé pondělí porota federálního soudu v Chicagu. Zatímco Kalifornská univerzita v San Franciscu vlastní patent, Eolas má exkluzivní práva na jeho marketing. Případ je tak dalším z verdiktů, které naznačují, že boj o intelektuální vlastnictví na trhu informačních technologií se při útlumu tohoto odvětví přiostřuje.

Úspěch s cizím peřím

Podle porotců Microsoft neoprávněně používal plug-ins a applety, tedy software, který umožňuje spouštět a ovládat programy na počítačové síti pomocí prohlížečů, jako je Internet Explorer. Tento software se dnes používá například při spouštění on-line her, videí či interaktivních zákaznických aplikací a je stěžejní pro celý elektronický obchod. Soudní porota se domnívá, že právě neoprávněné použití patentu dalo Microsoftu šanci konkurovat na světovém trhu internetového softwaru tehdejší vedoucí firmě Netscape Communications, aniž by zaplatil jeho autorům. Jedná se tak o teprve druhý patentový spor, který Microsoft ve své historii prohrál.

Zajímavé bylo, jak porota došla k částce, kterou Microsoft musí zaplatit. Zakladatel Eolasu Michael Doyle původně požadoval 1,2 miliardy dolarů. Vycházel přitom z předpokladu, že férový poplatek od Microsoftu za každou kopii MS Windows, která použije jeho patentovaný vynález, je tři…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte