Významné události mají výhodu, že jejich obraz většinou dřív nebo později dozraje do úplnosti. Před pětatřiceti lety jsme s vinohradskou partou trávili na čerstvě okupovaných pražských ulicích celé dny a mohu dosvědčit, že současná média zachycují jejich atmosféru celkem trefně. Snad bych jen dodal, že šestnáctiletým tehdy ještě nedocházelo, k jak fatálnímu vykolejení jejich životů došlo. Vpád cizích vojsk nás sice jaksepatří pobouřil, ale dal se také zužitkovat jako adrenalinová atrakce. Nebezpečí děsilo, odvaha rozjařovala. Jeden rozvážnější druh nás dokonce musel občas krotit: „Nevyvádějte jako pitomí, hoši, dívají se na vás dějiny!“

Méně jasné jsou obrazy toho, co následovalo, když už se dějiny nedívaly tak pozorně. Rok po invazi skončili dva z naší party ve vězení, protože prý při pouličních bouřích k výročí házeli po představitelích pořádku dlažební kostky. Nikdo je přitom neviděl, ale stačilo, že při zadržení měli trochu špinavé dlaně. Seděli skoro rok. Ludva se v nápravném zařízení opravdu napravil: dodělal si s jistými kádrovými obtížemi učňovskou školu, oženil se, přestal chodit do hospod a všechen čas věnoval obživě, rodině, koníčkům a sportu. Jirka naopak nastoupil dráhu recidivisty v oboru politických výtržností, jak soudy opakovaně kvalifikovaly jeho marné pokusy vzdorovat zhovadilostem režimu. Třikrát seděl a v mezičase se věnoval bouřlivým vztahům s krásnými slečnami a celé škále dalších nestřídmostí.

Já toho roku trávil prázdniny v…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte