mobrazek_1146.gif
mobrazek_1146.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1146.jpeg
Fotografie: Nikdo by toho neměl vědět tolik, co Anthony Burgess. Foto Corbis Sygma • Autor: Respekt

Zatímco dílo Williama Shakespeara, v západním světě po Bibli druhý nejčastější zdroj citací, zná i u nás každý, jeho život je stále do jisté míry zahalen tajemstvím a s výjimkou několika ověřitelných faktů zde tápe i literární věda a historie. O to širší možnosti se nabízejí vážným i nevážným interpretacím. Anglický spisovatel Anthony Burgess důkladně přispěl do obou daných kategorií. Jedno z jeho děl, nazvané „Všechno, jen slunce ne“, vyšlo nedávno i česky.

Slunce a Pomeranč

Anthony Burgess (1917–1993) kdysi řekl o Umbertu Ecovi, že „nikdo by toho neměl vědět tolik“. Obdobnou poznámku by mohl adresovat i sám sobě. Kromě hudby se mu totiž celoživotní zálibou stalo studium jazyků a literatury, což je vidět na jeho vlastní tvorbě a jejím záběru (stačil napsat přes 30 románů, dvousvazkovou autobiografii, dvě hry a dvě knihy pro děti, jeden svazek poezie, četné filmové a televizní scénáře, zásadní úvahy o jazyce, literatuře a hudbě, řadu recenzí, operní libreta, několik symfonií, balet). Českým čtenářům byl z toho všeho až donedávna představen pouze román „Mechanický pomeranč“ z roku 1962. Neškodí připomenout, že tato próza proslula spíše kvůli kontroverzi, která se točila kolem přípustnosti naturalistického zobrazování násilí na bezbranných, a méně už díky novátorské práci s jazykem. K posunu určitě přispěl stejnojmenný film Stanleyho…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte