Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Připomeňme si

Skandál s nespláceným mnohamilionovým dluhem vzal předloni Občanské demokratické alianci (ODA) šanci vrátit se po letech v dresu čtyřkoalice opět do vrcholné politiky. A nepřímo vedl i ke krachu čtyřkoaličního projektu, který měl po vládě smluvní opozice ČSSD a ODS symbolizovat nástup „nové politiky“. Ačkoli tehdejší špičky ODA na informace o zadluženosti své partaje reagovaly podrážděně a odmítaly říct, jak dluh chtějí umořit, s nástupem nového stranického vedení loni na podzim se tento trend podle všeho obrátil. „Cítíme zodpovědnost za chyby, které jsme udělali. A snažíme se je napravit,“ říká místopředseda aliance Jaromír Mário Císař. „Z téměř sedmdesátimilionového dluhu jsme našemu věřiteli – České pojišťovně – již splatili dvacet osm milionů. A splácet budeme dál, dokud tu ODA bude.“ Česká pojišťovna odmítla detaily umořování dluhu komentovat s tím, že „všechny údaje jsou chráněny dohodou o důvěrnosti“. Deset milionů splatila ODA loni díky sbírce mezi svými členy, bývalými stranickými špičkami a sympatizanty. Letos poslala aliance na účet pojišťovny dva miliony, které od státu dostala za své dva senátory – Jaroslavu Moserovou a Josefa Jařaba.

Informace, že ODA dlouhodobě nesplácí svůj dluh, se dostaly na světlo v listopadu 2001. Tehdejší lídr partaje, bývalý velvyslanec ve Washingtonu Michael Žantovský, se zprávy o dlužnictví neúspěšně snažil zahrát do autu. „Nechápu, proč se tomu tak…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1673
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte