mobrazek_1061.gif
mobrazek_1061.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1061.jpeg
Fotografie: Ajatolláh Trichet: Vidím silnou banku bez zbytečných úředníků a s reálnými cíli. Foto ČTK • Autor: Respekt

„Souhlasí s tím, zdá se, každý: Jean–Claude Trichet je víc než jen politicky uspokojivá volba pro převzetí postu guvernéra Evropské centrální banky. Je pro to místo nejlepším kandidátem,“ napsal už před časem britský týdeník The Economist. „Zkušený doma i v zahraničí, je důvěryhodný a na rozdíl od současného šéfa ECB Wima Duisenberga má i schopnost komunikovat,“ pokračoval ve výčtu kladů. Jeho názor sdílí většina finančníků a ekonomů. Charizmatickému Francouzovi v jejich očích neuškodilo ani to, že až do června čelil obvinění, podle nějž se jako vysoký úředník ministerstva financí začátkem 90. let podílel na kamuflování obrovských ztrát banky Crédit Lyonnais - za její udržení při životě tehdy zaplatili francouzští daňoví poplatníci 31 miliard eur. Pařížský soud rozhodl, že Trichet (61) je nevinný, a od křesla guvernéra Evropské centrální banky, do něhož má usednout 1. listopadu, už ho dělí jen formální souhlas poslanců Evropského parlamentu.

Na dluhy zapomeňte

Kdo tedy ke kormidlu eura ve Frankfurtu usedá a co od něj můžeme čekat? Rozhodně ne klasického klidného a mlčenlivého finančníka se schopností mnoha slovy nic neříct, což je často považováno za základní kvalifikaci centrálních bankéřů (ty české nevyjímaje). Trichet je naopak velmi komunikativní, jako guvernér francouzské centrální banky si pravidelně nechává dělat průzkumy veřejného mínění,…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte