Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Mimochodem

Romanopisci mnohokrát popsali okamžik, kdy maminka s láskyplným znepokojením poprvé vycítí, že synek, donedávna ještě děťátko, uniká z dosahu její péče do chlapeckých snů. V odlescích niterného prožívání, jež se mimovolně zračí v dětské tvářičce, vnímavě rozpoznává skryté vlohy a vášně, o nichž pak může sama snít. Postaví chlapeček, až vyroste, ještě větší Eiffelovku než Eiffel? Složí božštější komedii než Dante? Bude zářit ve společnosti, nebo raději bádat v ústraní, aby dopomohl lidstvu k lepším zítřkům?

Co se chlapečkům doopravdy honí hlavou, to romanopisci maminkám obvykle neprozradí, aby neztratili čtenářskou přízeň. Bývá to často spojeno s vykopáváním dveří, tasením zbraní a divokou střelbou do zaskočených zlosynů, kteří svým vzhledem trochu připomínají neoblíbené příbuzné, sousedy, spolužáky či učitele. Rekvizity se pod tlakem módních vzorů mění. Dřív se ve snech víc šermovalo, dnes převládají všelijaké laserové vymoženosti. Sám jsem zažil čas, kdy poválečná sláva partyzánských samopalů ustupovala před kolty z amerického Západu a později podlehla kouzlu těžkých lugerů, jaké nosili v podpažním pouzdru soukromí detektivové při výpravách do doupat neřesti.

Krvavá přestřelka je pro chlapečka zhruba totéž, co je pro děvčátko svatba v bílém, efekt je však přímo protikladný: na jedné straně hory mrtvol, na druhé nemluvňátka. Ačkoli odrostlejší hoši své sny obvykle podřizují dívčím a končí s děcky na krku, slabost pro zbraně u některých přetrvává. Jeden ze…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte