Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Lidé už tu nejsou, stopy ještě ano

mobrazek_1078.gif
mobrazek_1078.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1078.jpeg
Fotografie: „Terezín mi připadal jako důstojný zpovědník,” říká Pavel Baňka. Foto Pavel Baňka • Autor: Respekt

Pavel Baňka (1941) vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT a až do sedmatřiceti se živil jako výzkumný pracovník v kybernetice. Čas je tak pro něho vzácnější, než kdyby se fotografií vážně začal třeba už na střední škole. A jestliže tento samouk v 70. a 80. letech svoji tvorbu námětově spojoval s díly některých výtvarných umělců (včetně své manželky, sochařky Jindry Vikové), v posledních zhruba deseti letech se od takových vazeb oprostil. Jeho fotografie ohledávají vlastnosti a možnosti zobrazování, dávají se méně na odiv a více všanc, přimykají se k realitě nalézané, nikoli inscenované v ateliéru. A podstatným motivem je u nich čas. Nejnovějším dokladem je výstava Terezín - Mansfield / Mansfield - Terezín, do 5. října instalovaná ve Veletržním paláci v Praze.

Ztracen v Terezíně

V roce 1996 Baňka začal dojíždět do Terezína, hlavně do Malé pevnosti. „Nikdy předtím jsem nefotografoval něco, co by mohlo mít povahu politického dokumentu. Ani terezínský cyklus nebyl takto zamýšlen,“ píše na výstavě i v katalogu k ní. „Chladné, mohutné zdi, barokní klenby, účelovost vyspádované betonové podlahy obří sprchovny, krásný design kachlové umývárny se slepými zrcadly byly podivným protikladem účelu, jemuž Malá pevnost sloužila v období nacismu i před ním. Původní vojenská pevnost s tímto vězeňským komplexem mi připadala jako důstojný zpovědník uchovávající vyzrazená…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte