VOJTĚCH NOVOTNÝ (39) pochází ze Svratky. Vystudoval biologii na Palackého univerzitě v Olomouci. Zabývá se ekologií a evolucí vztahů mezi rostlinami a býložravým hmyzem, zejména v tropických ekosystémech. Své výzkumy zahájil na Entomologickém ústavu AV v Českých Budějovicích a poté pracoval v akademických institucích či pralesích Velké Británie, USA, Panamy, Guayany a Vietnamu. Posledních devět let žije střídavě na březích Vltavy a Bismarckova moře a dělí svůj čas mezi studium ekologie hmyzu v Entomologickém ústavu AV ČR, přednášení tropické ekologie na Biologické fakultě Jihočeské univerzity a vedení výzkumné biologické stanice v zálivu Nagada na Papui-Nové Guineji.

Víc jak devět let trávíte část života na Papui. Co tam hledáte?

Náš výzkum je soustředěn na to, abychom pochopili, jak vznikl a funguje tropický prales. Je to unikátní systém, kde žijí tisíce druhů rostlin, stromů a živočichů, a je záhadou, jak něco tak obrovsky složitého drží pohromadě a jak to reaguje na vnější podněty.

Proč to zkoumáte zrovna na Papui?

Je to jedno z posledních míst, kde se téměř nedotčený tropický prales nachází na velkých, souvislých a neporušených plochách.

Můžeme tropické pralesy zachránit, nebo se vaše práce podobá záchrannému výzkumu, který dělají archeologové před devastací terénu?

V současnosti je na planetě tropických lesů stále ještě dost. Mnohonásobně víc, než jich bylo třeba v ledových dobách. Alarmující jsou…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte