Reklama
 
29.jpg

2003/29

Koupit vydání
v28.gif Vydání 6.–13. 7. 2003 30.jpg Vydání 19.–26. 7. 2003
Editorial
Editorial Marek Švehla
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper
Scéna
Scéna Respekt
Kultura
Mimochodem Viktor Šlajchrt Když ztroskotat, tak s Radiohead Adam Javůrek Britská kapela Radiohead způsobila malou hudební revoluci, ale není lehké ji popsat. Muzikanty ani jejich fanoušky nespojuje žádná móda či životní styl, nezaplňují média zprávami o svých kokainových večírcích ani urážkami konkurenčních kapel, dokonce se zdá, že se dali dohromady spíše shodou okolností než vlivem generační přitažlivosti. Přesto dokázali Radiohead koncem 90. let zbavit jediným albem namyšlený styl britpop nadvlády nad hudební scénou a vrátit do pop-music tvůrčí potenci. Rozzlobený princ uprostřed léta Kateřina Bartošová Odešel Leon Uris Hana Ulmanová Leon Uris je jedním z významných autorů poválečné vlny americké židovské literatury. Jeho tvorba nedosahuje intelektuální hloubky například Saula Bellowa, morálních alegorií Bernarda Malamuda či verbální pyrotechniky Philipa Rotha, svým románem Exodus však navždy poznamenal historii světového písemnictví. Zřídkakdy bylo nějaké dílo tak opěvováno i zatracováno zároveň. V USA se Exodus stal po Severu proti Jihu Margaret Mitchellové největším bestsellerem a byl přeložen do téměř 50 jazyků. Před třemi týdny, 21. června, jeho tvůrce zemřel. Můj zážitek s Harrym Potterem Ondřej Chmelař Cit pana Hoega pro 20. století Helena Březinová
Dopisy
Dopisy Respekt
Komentáře
Ve hvězdách Petr Třešňák Schröder mezi Italy Zbyněk Petráček Pane poslanče, dost Marek Švehla Přichází chvíle pro národní zájmy Kateřina Šafaříková Poprvé v moderních dějinách se před touto zemí otevírá jedinečná šance – podílet se respektovaným hlasem na tvarování Evropy. Aby to mohla udělat, musí mít jasno ve svých vizích, ve svých „národních zájmech“. Zatím ještě nebyly rozpoznány. Ale příprava evropské ústavy, na níž se už Češi podílejí, tlačí společnost k diskusi, jakou dosud nepoznala. Hongkong v krizi Skryté kouzlo Harryho Pottera Viktor Šlajchrt Kouzelnický učeň Harry Potter započal před šesti lety svou kariéru v románech J. K. Rowlingové sympaticky skromně, díl od dílu však jeho světový věhlas rostl, až se stal čímsi trochu monstrózním. Zdaleka už není jen chlapeckým hrdinou svižně napsaných příběhů pro děti, ale také obchodním artiklem, který podléhá úplně jiným zákonům, než jaké autorka předepsala své imaginární říši. Pro čtenáře se stal předmětem bezmála náboženského kultu, jeho jméno však zároveň jako obchodní značka označuje zcela světské zboží, jako jsou trička nebo budíky.
Diskuse
Plnou parou vzad Vojtěch Kotecký
Civilizace
Každý běloch je King Kong David Storch Kaleidoskop Lukáš Čermák Dokud nás smrt nerozdělí Josef Greš Írán má za sebou těžký týden. Ulice Teheránu i dalších měst v jeho polovině zaplnily tisíce demonstrantů, kteří se hlasitě dovolávali reforem. O pouhý den později navíc jih země postihlo ničivé zemětřesení, jež pobořilo řadu vesnic a pohřbilo v jejich troskách několik lidí. Přesto však Íránce nejvíce zasáhla zpráva, jež k nim dorazila ze Singapuru: siamská dvojčata Lále a Ladan Bijaniovy nepřežila operaci, do níž vkládala naději, že jim po téměř třiceti letech konečně přinese samostatný život a možnost pohlédnout si do očí.
Rozhovory
Podobně jako v Čechách Josef Greš VOJTĚCH NOVOTNÝ (39) pochází ze Svratky. Vystudoval biologii na Palackého univerzitě v Olomouci. Zabývá se ekologií a evolucí vztahů mezi rostlinami a býložravým hmyzem, zejména v tropických ekosystémech. Své výzkumy zahájil na Entomologickém ústavu AV v Českých Budějovicích a poté pracoval v akademických institucích či pralesích Velké Británie, USA, Panamy, Guayany a Vietnamu. Posledních devět let žije střídavě na březích Vltavy a Bismarckova moře a dělí svůj čas mezi studium ekologie hmyzu v Entomologickém ústavu AV ČR, přednášení tropické ekologie na Biologické fakultě Jihočeské univerzity a vedení výzkumné biologické stanice v zálivu Nagada na Papui-Nové Guineji.
Téma
České zbraně pro Al Kajdu Jaroslav Spurný Než uplyne dnešní den, překřižují zeměkouli konvoje se zbraněmi v hodnotě sedmi set milionů dolarů. Stejně tomu bylo včera a bude zítra. Ročně se ve světě prodá zbraní za dvě stě miliard dolarů. Pramínek peněz z těchto karavan teče i do Čech. Problémem je, že ruce, ve kterých zdejší „speciál“ končí, jsou často hodně špinavé. A že ten výnosný obchod se smrtí nikdo příliš nekontroluje.
Zahraničí
Z minulého týdne Zbyněk Petráček, Josef Greš Inkvizitor přiznal chybu Daniel Kaiser Korsika napůl Ondřej Kovařík Osa zla se točí už dlouho Zbyněk Petráček Za každým velkým útokem teroristů ve světě se dnes, přímo či nepřímo, hledá Al Kajda. Ve srovnání s jejími akty, neblaze známými od druhé poloviny 90. let a vrcholícími v tragédii z 11. září 2001, působí některé starší, leč rozsahem podobné, činy jako dílo solitérů. Přitom až po letech mravenčí práce vyšetřovatelů a zpravodajských služeb se u nich může prokázat výraznější provázanost s „osou zla“, než by se před desítkou let zdálo. V pátek si svět připomene deváté výročí výbuchu v Buenos Aires, kdy ve zničeném středisku tamní židovské komunity našlo smrt 85 lidí. Teheránský režim u konce s dechem František Šebej Švédsko, země tří eur Tereza Hořejšová Budete mou prioritou Teodor Marjanovič Budete mou prioritou Jedni Bushovi při jeho cestě po Africe tleskali, druzí mu spílali Na počátku byl Usáma bin Ládin, dalo by se říct o cestě amerického prezidenta George W. Bushe do Afriky minulý týden. Nebýt útoků z 11. září 2001, vláda Spojených států by se dnes asi nesnažila tak vehementně deklarovat svou ochotu pomáhat chudým chaotickým zemím, jež se mohou – jako například Somálsko, Keňa, Tanzanie, Maroko nebo Malawi – stát útočištěm pro globální teroristické skupiny. Projevem této snahy je balík ve výši deseti miliard dolarů, jimiž chce Washington po dobu příštích tří let podporovat státy, jež učiní kroky směrem k demokracii. Kromě toho však americký prezident často také mluvil o boji s AIDS a uvolnění obchodu. Ale hned zpočátku vtiskl své cestě ještě jinou pečeť.
Ekonomika
Čtyřikrát na okraj Marek Pokorný, Marek Švehla, Zbyněk Petráček Když vize byla nad právem Marek Pokorný, Gabriel Beer Praha sní o velkých hrách Marek Pokorný Počátkem roku 2001 dostaly dvě studentky pražské fakulty tělesné výchovy a sportu neobvyklý úkol: představitelé českého olympijského hnutí je požádali, aby zjistily, zda je Praha schopna uspořádat olympijské hry. Vloni v létě byly obě diplomové práce hotové a po roce má nenápadný začátek snu o pořádání olympiády nečekané pokračování. „Přesvědčily mne, že uspořádat hry v roce 2016 je v Praze reálné,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku Karel Bauer. Vzápětí jeho lidé rozjeli lobbování u komunálních politiků a velkolepé plány se šíří dál. Předminulý čtvrtek primátor Pavel Bém na pražském zasedání Mezinárodního olympijského výboru prohlásil, že se Praha chce ucházet o pořadatelství letních olympijských her v roce 2016 nebo 2020. Otazníků je ale celá řada.
Domov
Připomeňme si Ondřej Kundra Strážci ústavy odcházejí Ondřej Kundra Přepracujte svého poslance Marek Švehla Za normálních okolností by lékařka z Veselí nad Lužnicí Taťána Jirousová možná v tyto dny opouštěla vězení. Její šťastnou hvězdou byl ale poslanecký průkaz v kapse. Když dvanáctého prosince 2000 chvátala ráno svou oktavií do práce, jela po jedné z pražských ulic tak rychle, že dostala smyk a z přechodu pro chodce smetla sedmdesátiletou ženu. Ta naštěstí střet jako zázrakem přežila, i když s vážným zraněním, a policie začala komunistickou poslankyni stíhat za těžké ublížení na zdraví. Dlouho ale nestíhala. Vše skončilo po dvou měsících, kdy se případ Jirousové dostal na pořad jednání pléna Poslanecké sněmovny. „Nebylo to na přechodu, vyhýbala jsem se psovi a ta paní mi tam vběhla,“ tvrdila v rozporu s policejním protokolem poslankyně Jirousová svým kolegům. Jenom třetina z nich potom zvedla ruku pro odebrání poslanecké imunity a paní Jirousová tím má nadosmrti od policie pokoj. Pícl Petry Buzkové Hana Čápová Nová vláda ještě ani nedostala důvěru poslanců, ale ministryně školství Petra Buzková už měla o své pravé ruce jasno. Z kanceláře rakovnického starosty se do křesla jejího prvního náměstka stěhoval Václav Pícl (42). Veřejnost ho znala především jako muže, jenž necelé dva roky předtím sprostě nadával městským strážníkům, kteří se ho odvážili napomenout při nočním opileckém vyvádění, a oháněl se přitom poslaneckou imunitou. Dokázal také zdatně shánět peníze ze státního rozpočtu na nejrůznější investice pro svůj volební obvod. Právě skandál kolem jedné z těchto staveb upozornil na fakt, že nový náměstek si s sebou do úřadu přivedl muže, který doma na rakovnické radnici vybíral od projektantů výpalné. Kostelka reformuje, letci pláčí Jaroslav Spurný Evropská ústava? Neznám Kateřina Šafaříková

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte