Reklama
 
v28.gif

2003/28

Koupit vydání
v27.gif Vydání 28. 6. – 5. 7. 2003 29.jpg Vydání 13.–20. 7. 2003
Editorial
Editorial Marek Švehla
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper
Kultura
Mimochodem Viktor Šlajchrt Drtikolovy oči Josef Chuchma Fotografem ve Městě bohů Roman Gazdík Spoluobčané, o nichž jsme nevěděli Viktor Šlajchrt Paranoia a la Futura Jaroslav Pašmik Minulý týden proběhla médii zpráva, že sochař David Černý vystavil v plenéru pražské soukromé galerie Futura své nové provokativní dílo: dvě bílá pětimetrová torza zhruba od pasu dolů, k jejichž gigantickým zadnicím vedou žebříky. Zvědavý návštěvník může vystoupat až k řitnímu otvoru, zastrčit do něj hlavu a symbolicky vykonat rituál lezení do zadku. Být sama sebou a žít pro druhé Tereza Brdečková Měla tvář, kterou si musel každý zapamatovat. Nejenom z filmů nebo z divadla. Všimli bychom si jí, i kdyby se Katharine Hepburnová ne-proslavila, a poznali bychom ji pravděpodobně i v anonymním davu velkoměsta. Nebyla klasicky krásná, ale byla noblesní, přirozená a zářivá. A zářila v pětadvaceti stejně jako v osmdesáti. Hepburnová ztělesňovala mýtus o chytré, přitažlivé a samostatné moderní ženě, která dokáže nemožné: být sama sebou a zároveň žít pro druhé.
Scéna
Scéna Respekt
Dopisy
Dopisy Respekt
Zahraničí
Z minulého týdne Kateřina Šafaříková Další rána Moliérovi Kateřina Šafaříková „Harry Potter dobyl francouzská knihkupectví“, napsal palcovým titulkem minulý týden deník Le Monde. Vzhledem k celoplanetární potterománii celkem banální věc, kdyby tu však nebylo jedno ale. Nejnovější pokračování příběhu čarodějnického učně je historicky první knihou v angličtině, která se dostala do čela seznamu nejprodávanějších titulů ve Francii. Pro zapálené ochránce francouzštiny to znamenalo jediné: další ránu Moliérově mateřštině. Už o pár dní dříve francouzští poslanci probírali zprávu o jazykové rozmanitosti v Unii a vyslechli si neradostnou zvěst. Evropa se nezadržitelně mění v anglicky mluvící zónu. Blair se radši stáhl Julek Neumann Cavallovy ponorky se vynořily David Utrera Těsný svět polských vězňů Joanna Graszk Nesnesitelná lehkost kritiky Zbyněk Petráček Druhá válka v Iráku Teodor Marjanovič Boje v ulicích byly noční můrou vojenských odborníků před zahájením útoku na Irák v březnu tohoto roku. Mnozí malovali čerta na zeď, že Bagdád vejde do dějin jako „Saddámograd“. Válečná akce sice poté skončila mnohem rychleji, než se čekalo, jenže můry se začaly naplňovat nyní, dva měsíce po ukončení hlavních vojenských operací.
Ekonomika
Třikrát na okraj Lenka Zlámalová Shiran přichází z Moskvy Marek Pokorný Před dvěma lety přišel do Česka nový ruský investor. Sumou, za niž v zemi nakoupil nemovitosti (kolem 150 milionů korun), se neliší od řady jeho krajanů, kteří investují do domů a hotelů v Karlových Varech a dalších městech. Přesto zasluhuje větší pozornost. Je jím totiž bývalý náměstek ruského ministra dopravy Vladimír Ilin. A ruským ministerstvem dopravy nyní otřásá shodou okolností skandál miliardových podvodů, zvýhodňování konkrétních firem a nákupů luxusních aut a bytů pro ministerské úředníky. Čeští piráti na ústupu Petr Koubský Uber, Gerharde Lenka Zlámalová
Diskuse
Bít či nebít Respekt Není žena jako žena Ivo Možný
Civilizace
Zahrádka dr. Frankensteina Hana Nováková Kaleidoskop Vratislav Schreiber Nech tygra žít Lubomír Smatana Čína si vydechla – epidemie SARS se stala minulostí. Obyvatelé Říše středu na ni ale jen tak nezapomenou. Zdá se totiž, že jejich každodenní život ovlivní více, než si dokázali představit. Otazník se nevznáší nad ničím menším než vyhlášenou čínskou kuchyní a tradiční medicínou. Poté co se objevilo podezření, že rozšíření viru mohou mít na svědomí cibetky, totiž úřady začaly pilně vydávat zákony, které zakazují lov, prodej i vědomé pojídání divokých zvířat. Labužníkům i vyznavačům orientální léčby se tak objevují vrásky na čele
Rozhovory
Jako když si oblíbíte hořký čaj Karel Hvížďala Malíř, grafik a restaurátor JIŘÍ SOPKO se narodil roku 1942 v Dubovém na Podkarpatské Rusi. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze (ateliér J. Hurníka a A. Pelce) – později zde na čas působil jako odborný asistent v ateliéru J. Smetany, od roku 1990 je profesorem, od letošního února pak rektorem této vysoké školy. Má za sebou řadu samostatných i kolektivních expozic doma i v cizině, jeho zatím poslední souborná výstava proběhla letos v Jízdárně na Pražském hradě (společně s výstavou sochaře Karla Nepraše).
Téma
Český dárek Evropě Markéta Pilátová, Jiří Sobota, Martin Kontra Co nejdůležitějšího přinesou východoevropští kandidáti do Evropské unie? Chudobu svých Romů. Zní to jako bonmot, ale podle Světové banky je to čirá pravda. „Životní podmínky východoevropských Romů jsou strašné. Něco se musí stát,“ oznámili američtí vědci na schůzce ekonomických a politických elit svolané Světovou bankou minulý týden do Budapešti. Zhruba ve stejné době českobudějovičtí radní oznámili, že se připojí ke svým kolegům ze Slaného a začnou z městských bytů stěhovat pod širé nebe všechny romské dlužníky na nájemném. Co jiného s lidmi, kteří nejsou ochotni řádně platit za byt? – vysvětloval starosta Slaného Ivo Rubík tisku, proč v jeho městě končí na ulici děti a těhotné ženy. Ne všichni to považují za dobrou metodu.
Domov
Připomeňme si Ondřej Kundra Recept na šťastný život Hana Čápová Vláda chytá druhý dech Erik Tabery Skloňte hlavu, řediteli Ondřej Kundra Sedm finalistů vybraných radními pro souboj o křeslo generálního ředitele České televize potvrdilo zvláštní věc: šanci řídit zdejší veřejnoprávní médium dostávají už léta s pravidelností jen lidé, kteří místo energie a nápadů nabízejí jen ospalost a nudný průměr. Na první pohled připomínala volba finalistů minulou středu na Kavčích horách spíš abiturientský večírek. Kdo kryl Karla Srbu Jaroslav Spurný Někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba dostal za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové osm let vězení. Soudce krajského soudu v Českých Budějovicích Slavomír Cirhan byl velmi shovívavý. Náš soudce ve Rwandě Erik Tabery
Komentáře
České želízko v Koreji Zbyněk Petráček Operace Srba Jaroslav Spurný Ve hvězdách Teodor Marjanovič Čeho se bojí Dostál Erik Tabery Ministr kultury Pavel Dostál rozjel mohutnou kampaň za záchranu Čech ze spárů Františka Kinského. Potomek známého šlechtického rodu totiž vyhrál jednu ze svých celkem 157 žalob, kterými se tady domáhá majetkové restituce. Ministr tomu chce zabránit a vytáhl těžké zbraně: nátlak na soudní moc a chytlavé strašáky česko-německé minulosti. Capo di Kapo Zbyněk Petráček Hádej, kdo zase nepřišel na večeři Marek Švehla Nemine týden, abychom neslyšeli nějaké nářky o tom, jak se v téhle zemi těžce žije. Poraženými či alespoň ohroženými se na české cestě ke kapitalismu cítí zemědělci, železničáři, učitelé, penzisté, odborářští vůdcové. Někdy je slyšet pravda (jako třeba od učitelů), často přehánění, jinde se vysloveně lže. Obecně ale platí, že třináct let staré vykročení do světa svobody a volné soutěže nápadů a schopností tady má pouze jedinou skutečnou oběť. Tou jsou Romové.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte