Pokud Karel Srba opravdu organizoval nájemnou vraždu nepohodlné novinářky – a soud dospěl k názoru, že ano – pak je vynesený osmiletý trest málo. Neexistují totiž žádné polehčující okolnosti a vzhledem k vrahovým úzkým vazbám na politické a bezpečnostní špičky země šlo o záležitost nejvyšší společenské nebezpečnosti.

Ale i tak přináší vývoj případu navýsost zajímavé novinky. Především tu, že státní zastupitelství začalo znovu prověřovat některé Srbovy skandály, odložené v minulosti policií. Například vydírání na zámku Štiřín nebo korupční aféru na ministerstvu zdravotnictví (blíže v článku na str. 4). A pokud jde o úplatkářskou síť ve státních zakázkách v rezortu zahraničí, žaloba na Srbu a dalších sedm pachatelů by měla být podána na podzim.

Razantní způsob, jakým se státní zástupci a policie do vyšetřování všech Srbových kauz pustili, slibuje, že se konečně osvětlí zásadní otázka: zda byl Srba šéfem zločinné chobotnice, nebo jen pracoval na zakázku výše postavených politiků. Je velmi nepravděpodobné, že by Zemanův poradce Jaroslav Novotný vydíral ředitele štiřínského zámku Václava Hrubého jen tak na svévolný příkaz Kavanova sekretáře. Vždyť přece víme, že Srba sám z toho nátlaku nemohl mít žádný prospěch, kdežto jeho šéf Kavan a tehdejší premiér Zeman rozhodně ano. Stejné je to i se ztrátovým pronájmem státního hotelu Český dům, kde policie dodnes nedokázala vyšetřit, zda měl zisk sloužit jen novému nájemci, nebo i autorům operace Srbovi a…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2986

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte