Město bohů, extrémně nebezpečná část Rio de Janeira, je rodištěm černošského chlapce Buscapého, který od mládí touží být fotografem. Ve čtvrti, kde je většina jeho kamarádů členy nějakého gangu, se takový sen neuskutečňuje lehce. Město bohů je svět sám pro sebe. Získat práci „venku“ znamená začít nový život a od základů změnit své návyky. Buscapého životní dilema tedy zní: zůstat a být gangsterem, nebo odejít. Společně s kamarádem se odhodlávají k loupežnému přepadení. Místo plánovaného činu, který je má iniciovat do světa gangů, si nakonec začnou s nic netušící obětí povídat…

Tak by se dalo ve zkratce zachytit základní téma a kontury brazilského filmu Kátie Lundové a Fernanda Meirellese Město bohů, který tento týden přichází do našich kin.

Zatímco v českém filmu inspirace ze šedesátých let dávno odezněly a někteří mladí režiséři se k nim hlásí jen velice neradi, brazilští filmaři v současnosti intenzivně navazují na své starší kolegy. Tvůrci Města bohů vědomě vychází z hnutí Cinema Novo, které se v Brazílii zrodilo právě v šedesátých letech.

V tomto hnutí spojila skupina režisérů (Glauber Rocha, Carlos Diegues, Ruy Guerra) modernistický fragmentární styl plný zcizujících efektů s brazilským folklorem a orální kulturou. Film nebyl v jejich pojetí jen estetickým objektem, nýbrž i ideologickou pákou.

Pro diváka odkojeného americkým kontinuálním stylem či evropským art filmem představuje dnes sledování snímků tohoto proudu do značné…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte