mobrazek_809.jpeg
mobrazek_809.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_809.jpeg
Fotografie: Neházejte kameny a řekněte raději, co vám to dalo. Foto Matěj Stránský • Autor: Respekt

Je poslední květnová sobota a letňanské výstaviště v Praze se od rána plní stovkami lidí. Reklamní letáky, plakáty a televizní spoty lákající k návštěvě nového hypermarketu Český sen zabraly. Slunce pálí, kapky potu na čele filmařů Filipa Remundy a Víta Klusáka, přestrojených za manažery v tmavých oblecích, prozrazují ale kromě letního počasí také nervozitu. Téměř tisíc lidí, kteří za přítomnosti kamer netrpělivě vyčkávají na přestřižení slavnostní pásky, totiž netuší, že dnes z Letňan odejdou s prázdnou, protože za obřím plakátem žádný hypermarket nestojí. Největší mystifikace v dějinách svobodného Česka právě vrcholí.

Postavíme vlastní

Podobný happening podnikl už před pěti lety student DAMU Petr Lorenc: v pražských tramvajích načerno umístil reklamu zvoucí na otevření neexistujícího hypermarketu. Několik lidí, kteří dorazili na uvedenou louku, pak fotografoval a přemlouval, ať se jdou místo nakupování raději projít do přírody. Stejný nápad si o dva roky později vypůjčili dva studenti FAMU Filip Remunda a Vít Klusák, rozhodli se však pro daleko velkolepější projekt: využít mystifikační akce k natočení celovečerního filmu o tom, jak fungují mechanismy reklamní kampaně. „Jde o otřepané téma, bylo potřeba vyjádřit se k němu radikálněji. Natáčet dokument na otevření skutečného obchoďáku, jak nám někteří radili, by nemělo smysl. Rozhodli jsme se ,postavit‘ vlastní…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Matěj Stránský

fotograf

stransky.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte