Zdá se, že si mnoho lidí neuvědomuje jedinečný okamžik českých dějin. Poprvé český národ může svobodně sám rozhodnout o svém osudu. Rozpad rakouského mocnářství a vznik Československé republiky proběhl tak rychle, že žádné hlasování o této převratné události neproběhlo – byť bezpochyby valná většina českého národa byla z těchto událostí nadšena. Jak Mnichov, tak okupace a vznik protektorátu byly znásilněním českého národa a staly se bez jeho součinnosti. Únorový převrat 1948 byl zase vnucení cizí vůle a svobodné volby proběhly až v roce 1990. Ani k rozdělení federace se občané ani v českých zemích, ani na Slovensku nemohli přímo vyjádřit. Bylo to rozhodnutí politické reprezentace, potvrzené sněmovnami obou národů. Poprvé se tedy mohou občané České republiky vyjádřit a rozhodnout – v referendu 13. a 14. června.

Evropská unie je společenství, které zajistilo mír a intenzivní spolupráci všech členských států. U těch evropských zemí, které teprve postupně během desetiletí do tohoto společenství vstoupily, mohl nezaujatý pozorovatel zaznamenat kromobyčejný rozvoj a nárůst blahobytu, upevnění právního řádu a rozvinutí občanských, menšinových a jiných skupinových práv. Tohoto vývoje jsem byl očitým svědkem.

Jistěže ani Evropská unie jako každé lidské dílo není bez chyb. Dnešní členské státy jsou si vědomy nutností reforem Evropské unie. Jak důkladná přestavba CAP (Společná zemědělská politika), tak demokratická kontrola všech rozhodnutí, která nadále…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte