Výlučnost USA by byla chybou

V článku Kocovina na East River (Respekt č. 22/2003) Teodor Marjanovič píše, že „OSN svou impotencí připomíná Společnost národů“. S tím nelze než souhlasit. Nejsem však přesvědčen, že USA dospěly do stadia, kdy by se měly stát jediným stálým členem Rady bezpečnosti. Co je však podstatně důležitější: především o tom nejsou – a nepochybně ani nikdy nebudou – přesvědčeni zástupci ostatních zemí v OSN. Místo diskuse o výlučném postavení Spojených států v celé organizaci, je proto podle mého soudu třeba zaměřit se spíše na zrušení (nebo alespoň na nějaké výraznější omezení) statutu „rovnějších mezi rovnými“ v Radě bezpečnosti a na zvýšení počtu jejích členů.

Zkostnatělost Organizace spojených národů je nyní po irácké krizi dvojnásob zřetelná a její reforma by se tak snad mohla stát i realitou (navzdory Kofi Annanovi, Hansi Blixovi a dalším z početných řad zastánců starých pořádků). Je tedy rozhodně na místě pozastavovat se nad tím, k čemu by vlastně měla směřovat. Řada postřehů v komentáři Teodora Marjanoviče je v tomto ohledu velmi inspirativních (posun Charty OSN od koncepce národního státu směrem ke koncepci obsažené ve Všeobecné deklaraci lidských práv a svobod, větší ohled na dodržování lidských práv při posuzování postavení země ve strukturách OSN a podobně). Představa o výlučném postavení jedné země při řízení OSN…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte