Poučení pro generála Štefku

Při plánování vojenské akce se vojáci – tedy alespoň v západních armádách – spíše vyznačují opatrností a nepodceňováním protivníka. Naopak politici v západních zemích jsou často nadmíru optimističtí a protivníka podceňují. Zahájení války proti Iráku s 250 000 vojáky, z toho se 150 000 vojáky vlastní invazní armády, bylo výsledkem kompromisu mezi generálem Franksem a ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem. Generál Tommy Franks si před zahájením války nemyslel – jako náčelník generálního štábu české armády generál Pavel Štefka –, že „americká 101. divize, tedy asi 16 000 nejlépe vybavených vojáků, by v podstatě celou operaci zvládla sama“ (Bez ztrát to nepůjde, Respekt č. 13/2003), a požadoval více než původně plánovaných 200 000 vojáků. A jakkoli je kampaň proti Saddámu Husajnovi z vojenského hlediska úspěšná, dala americkému veliteli za pravdu.

Zdeněk Kříž, katedra sociálních věd, Vojenská akademie Brno

Ať nás agrárníci nestraší

Pan Tomek svým dopisem Kam se poděla úroda, která se neurodila (Respekt č. 15/2003) uhodil hřebík na hlavičku. A já bych dodal – nebylo by levnější a jednodušší zrušit nesmyslnou „ochranu“ orné půdy, na které řádí socialistická zemědělská velkovýroba, vyznačující se neomezenou žravostí, co se týče dotací, a…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte