Zkuste hádat. Které zboží jedni kupují za dva tisíce a druzí za deset tisíc korun? A kdo jsou jedni a kdo druzí? Řeč je o dvoupokojovém nájemním bytě v Praze. Jedni měli to štěstí, že žijí v bytech s regulovaným nájmem, druzí se pohybují na volném trhu. Nerovné podmínky přitom způsobuje fakt, že ministerstvo financí drží nájmy za devět z deseti bytů nepřiměřeně nízko. Bez úřednických zásahů by za zmiňovaný byt platili všichni stejně, zhruba pět tisíc korun. „Dochází k diskriminaci některých nájemců,“ říká zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. Její úřad se proto chystá požádat Ústavní soud, aby cenový výměr ministerstva financí zrušil.

Měli jsme štěstí

Aranžérka Iveta Hudečková vyrostla na Kampě kousek od pražského Karlova mostu. Její otec tu žil jako student na podnájmu, a když domácí zemřeli, v bytě zůstal. „Mám tady kořeny,“ říká mladá žena. Donedávna byla spokojená. Za šedesát metrů na tak atraktivním místě platila měsíčně necelé dva tisíce korun. Pak se ale obec rozhodla, že se prodělečných nájemních domů začne zbavovat. První pražský obvod už prodal na osmdesát činžáků, teď se chce zbavit dalších téměř čtyř set z nich. Přednostní právo koupit byt přitom mají jeho současní nájemníci. Obec jim dává úžasnou nabídku. Byty mohou koupit hluboko pod cenou, paní Hudečkovou by ten její vyšel na nějakých osm set tisíc korun. „Tolik peněz nemám a nemůžu si je ani půjčit. Obyčejný člověk, a takových je nás tu většina, si ten byt koupit nemůže,“ stěžuje…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte