V globální perspektivě je česko-německé jádro střední Evropy vlastně jen nevelkým dvorkem v srdci kontinentu. Jako v každé jiné obci nebo kulturní krajině tu proto hraje neobyčejně významnou roli schopnost sousedů mluvit o problémech, sdílet radosti a mít porozumění pro potíže druhého. Něco takového je přirozeně možné jen tam, kde o sobě sousedé mají dobré povědomí, což v případě Čechů a Němců bohužel není možné říci. Jejich vzájemná informovanost je z velké části stále redukována jen na minulé násilnosti a politická traumata. Jako vítaný prostředek k rozšíření obzorů tak lze vnímat nový sborník, který se snaží zmapovat společné dějiny Čechů a Němců především z hlediska kulturního.

Vůle porozumět

Když v uplynulých dvou letech frekventanti katedry německých a rakouských studí z fakulty sociálních věd UK zpracovávali rešerše k zájmu německého a rakouského tisku o zahraniční kulturní dění, všimli si zajímavého jevu. Ukázalo se totiž, že v popředí zájmu německých žurnalistů jednoznačně dominuje anglosaská, obzvláště britská a americká kultura, následovaná se značným odstupem zájmem o kulturní dění ve Francii. Ostatní země se na stránkách kulturních rubrik německých a rakouských médií objevují jen sporadicky. O východních sousedech – tedy Maďarech, Češích a Polácích - to přitom platí více než o jiných. Jako kdybychom neměli společného nic než jen dějinné úrazy. Kulturně nezajímavý nebo alespoň nepřipomínaný soused přitom působí, jako by nestál…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte