Od začátku to nevypadalo jako veselá zpráva. Minulý týden jsme se z noticky v Mladé frontě Dnes dozvěděli, že předseda sněmovny Lubomír Zaorálek využil při drobné dopravní nehodě své imunity a místo policií nechal případ „vyšetřit“ svými poslaneckými kolegy. Ti jej shledali bez viny – ale pak celou tu trapnost s gustem prozradili novinám. Informace byla o to pikantnější, že ostravský delegát vždycky patřil mezi politiky, kteří nesmyslnou šíři zdejší poslanecké imunity rozhodně kritizovali.

A co začalo špatně, pokračovalo ještě hůř. Šéf sněmu se rozhodl novinám odpovědět. Ale místo aby uznáním chyby proměnil svoji prohru nakonec ve vítězství, zareagoval přesně ve stylu českého postkomunismu. Zaútočil na médium, které zprávu o jeho kolizi přineslo, a obvinil je ze „zkreslení situace“. Ta je ovšem i z jeho vlastního líčení jasná: lidový zástupce narazil svým autem do jiného auta, spolu s dalšími dokumenty předal policistům i svůj imunitní průkaz a nijak neprotestoval, když právo posoudit incident ohledně viny a trestu dostali jeho kolegové z práce. Zákon, pro který předtím sám zvedl ruku, mu přitom dává možnost, aby se místo této výlučnosti vydal policistům jako každý normální smrtelník.

Na jinak banální a spíš jen trapné události je potěšitelná jedna věc: fakt, jaký rozruch vyvolala. Otázka, jak naučit zdejší politiky slušnému chování, se v Čechách viditelně stává důležitým tématem. Ostatně není divu. I letmému pozorovateli…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2136

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte