„Ten vybičovaný a výlučný zájem o politiku Prahy, zájem o politiku několika osob, není nic zdravého. Starat se všude v obcích a ve všech autonomních institucích o takové věci, jako je bydlení a školy, cesty, čistota ulic, zdraví lidu, šetrné hospodářství atd., to je ta pravá politická činnost. Kus dobré samosprávy, to je také politický čin,“ prohlásil Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1926. Ani o 76 let později nelze než souhlasit. Před týdnem si lidé zvolili svou místní reprezentaci. Jak jejich hlasování dopadlo pro politické strany ve srovnání s minulými volbami?

Volání po pevné ruce

Před komunálními volbami byla ve vzduchu základní otázka: obhájí komunisté nečekaný nárůst preferencí, který se odehrál v parlamentních volbách? Odpověď už známe. Nedokázali to, ačkoli mírný - dvouprocentní - nárůst oproti volbám v roce 1998 tady je. Potvrdilo se, že nejsilnějšími komunistickými baštami jsou místa ležící na území bývalých Sudet. A připočteme-li k tomu místa s větší nezaměstnaností (způsobenou povětšině krachem někdejších průmyslových kolosů, viz mapa na str. III), máme hlavní střediska bolševického úspěchu. Tedy okresy Frýdek-Místek, Ostrava, Karviná apod. I na severozápadě Čech si komunisté udrželi nebo vylepšili pozici ve všech příhraničních okresech. Nárůst jejich obliby je zde sice relativně pozvolný a mírný, nicméně spolu s dramatickým úpadkem obliby sociální demokracie je evidentní, že pro voliče v celé této oblasti se někdejší totalitáři opět…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte