Je možné privatizovat řeku? V České republice to zní jako akademická otázka do semináře ekonomie, o nějakých devět tisíc kilometrů dál na východ ale odpověď znají z praxe. Příliš jednoznačná ovšem není.

Odjakživa všech

Na první pohled to byl vynikající nápad. Indický podnikatel Kailash Soni přesvědčil vládu středoindického státu Chhattisgarh (Čhatisgar), aby mu na 22 let pronajala zhruba dvacetikilometrový úsek tamní řeky Shoenath. V celé Indii jde o první podobný případ a byznysmen i státní úředníci mají zatím důvod k úsměvu. Pan Soni postavil na řece malou přehradu, která splnila sen všech indických vodohospodářů – celý rok zajišťuje stálé dodávky vody. Vodu a elektřinu z malé přehradní elektrárny pak prodává hlavně průmyslovým podnikům v okolí. Spokojeni jsou všichni: Soni prosperuje, průmyslové podniky mají dostatek vody za přijatelnou cenu a atraktivita regionu pro případné další investice stoupla. Navíc díky přehradě je voda v řece čistší.

Přesto je tu jeden problém: několik tisíc vesničanů, kteří podél Soniho přehrady žijí. Těm řeka přinášela blahodárné záplavy pro jejich pole, bez omezení v ní chytali ryby, chodili se sem koupat a prát prádlo. Teď k tomu všemu potřebují Soniho souhlas a podnikatel už dal najevo, že učiní vodnímu „komunismu“ přítrž. Kvůli přehradě se už řeka nerozlévá a vodu na zavlažování je možné brát jen od července do prosince, kdy má Soni více vody, než potřebuje. Během sušší části roku…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte