Kritizovat druhé se považuje v novinářském světě za jednu z prvních ctností. Důkazem je už to, že kritická média užívají nejvyšší úcty, i když jejich finanční výnosy se nedají srovnat s médii, která produkují zábavu. Dobrá kritika dokáže mnoho. Tvrdým slovem osvětlí scénu, připomene problém a ukáže jeho dosud neznámé detaily. To se ukázalo i v diskusi o bouračce předsedy poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. Byl v Mladé frontě Dnes tvrdě kritizován za to, že zneužil poslaneckou imunitu a vyhnul se pokutě. Zaorálek kontroval, že se pokutě nevyhýbal a poslanecký průkaz předložil z povinnosti při vyšetřování. Za to se mu dostalo kritiky od kolegy Ivana Lampera, že nechce přiznat chybu.

Debata je užitečná v tom, že opět připomněla nesmyslný institut poslanecké imunity, která platí i mimo zdi sněmovny a dělá ze zákonodárců občany lepší kategorie. Jsou jimi, i když si to nechtějí přiznat, i když jim můžeme věřit, že ji užívat nechtějí a že jim ve skutečnosti dělá jen problémy. V demokracii je takový institut nezdravý a měl by se zrušit, v horším případě omezit. Pokud by přestala imunita platit při dopravních nehodách, už to by byl nesmírný úspěch zmíněné debaty.

Kritická metoda tak opět prokázala svou užitečnost, znovu se ale ukázalo i to, že k nápravě nestačí. U kritiky nevadí, když se stane sama sobě účelem – ten se třeba najde někdy později. Může být ale příliš razantní na to, aby umožnila řešení problému. Příliš tvrdá slova likvidují důvěru dokonce i u…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte