Památník Jad vašem v Jeruzalémě lemuje na dvacet tisíc stromů opatřených jménem. Ty stromy připomínají lidi, jimž se v Izraeli po 2. světové válce začalo říkat „Spravedliví mezi národy“, protože riskovali život, aby před lágry a plynovými komorami uchránili příslušníky národa, který rasisté určili k vyhlazení. Sto tři stromy nesou jména „Spravedlivých“ z Čech a Moravy. První z nich tam v roce 1968 zasadila Anna Urbanová. Žena, díky níž unikli mašinérii holocaustu její blízcí i mnoho lidí, které nikdy neviděla.

Z kláštera mezi diplomaty

„Jako malá jsem se chtěla stát jeptiškou. Dost jsem se stranila dětí a spíš než vrstevníci mi k srdci přirostly sestry z klášterní školy, kam jsem chodila,“ vzpomíná dnes 90letá Anna Urbanová na dětství v Českých Budějovicích. Tehdy se ještě jmenovala Binderová – její rodiče byli čeští Němci.

Anninu matku, navzdory tomu, že byla katolička, dceřina touha příliš nenadchla a nechala ji přepsat do obecné školy. „Od té doby se také datuje moje velké přátelství s Židy,“ popisuje paní Urbanová okamžik, který později rozhodujícím způsobem ovlivnil její život. Z přestupu do neznámého prostředí měla velký strach a byla ráda, že se jí hned v prvních dnech ujaly tři židovské kamarádky, s nimiž ji pak spojilo celoživotní přátelství. „Zvaly mě k sobě domů a chodívaly si hrát k nám. Tehdy ještě po nějakých třenicích a vzájemném nepřátelství mezi Čechy, Němci a Židy…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte