Nikdo si asi nemyslel, že ruské vedení nakonec přece jen přistoupí k akci, jejímž výsledkem budou desítky mrtvých a stovky zraněných ve zdech moskevského divadla na Dubrovce. Překvapení přesto není na místě. Rusové postupovali logicky, pragmatismus prezidenta Putina se opět projevil v té nejzřetelnější podobě. Prezidentovy zkušenosti a profesionální instinkt zdokonalený v dobách, kdy sloužil v řadách KGB, ale nefungovaly před tím, než padesát ozbrojených Čečenců přepadlo divadelní centrum necelých pět kilometrů od Kremlu. Podobná akce se totiž dala očekávat dávno.

Tři kroky k Dubrovce

Od 11. prosince 1994, kdy ruská armáda vstoupila na území Čečenské republiky, se útoky čečenských komand opakují podle stejného schématu. Bohužel, vzhledem k tvrdé cenzuře, propagandě a dezinformacím, které šíří ruské státní instituce, je někdy jen stěží možné rozlišit, co je dílem skutečných čečenských partyzánů a na čem se podílely ruské tajné služby. Výbuchy v moskevských domech na podzim roku 1999 se dodnes nepodařilo objasnit a řada expertů, včetně ruských, ve světě uznávaných obránců lidských práv, přináší důkazy o účasti Federální služby bezpečnosti na činu, který si vyžádal ještě větší počet lidských životů než akce v divadle na Dubrovce. Četné únosy cizinců i ruských novinářů na území Čečenska, které kulminovaly v druhé polovině 90. let, se rovněž neobešly bez účasti spolupracovníků ruských tajných služeb. Poslední útok Čečenců ale vypadá jako jejich…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte