Sociální služby v Česku dosud fungují podle zákona zděděného po komunistech. Ústavy sociální péče separují zdravotně postižené občany od ostatní populace, přitom každý z nich stojí rozpočet desítky milionů korun ročně. Jen málo se prosazují nevládní organizace. Nabízejí sice služby po konzultaci s klienty a umožňují jim zůstat v rodině, jejich práce je podle analýz Evropské unie efektivnější - přesto jsou trpěným partnerem a každý rok se musí ucházet o granty ministerstva. Ministři Stanislav Volák a Vladimír Špidla svého času zahájili přípravu reformy, která by státním i nevládním institucím umožnila stejný přístup k dotacím a zakotvila povinnost kontroly. Nezájem sněmovny způsobil, že místo nového zákona o sociálních službách se měla v září schválit jen novela, která by dala nevládním organizacím o něco lepší šance. Nový ministr Zdeněk Škromach ale novelu zablokoval, poté propustil náměstkyni Bělu Hejnou i všechny její spolupracovníky na reformě. Veřejnost o svých záměrech neinformuje, a tak se zatím zdá, že ministerstvo řídí nostalgie bývalého komunisty po časech před listopadem.

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte