Minulý týden přinesla ministryně zdravotnictví Marie Součková na vládu návrh zákona o nelékařských profesích s jednou nenápadnou větou: „… porodní asistentka je oprávněna vést porody pouze v lůžkovém zdravotnickém zařízení.“ V praxi to znamená, že asistentky by napříště nesměly pomáhat u porodů doma. „Porody doma matkám sice zakázat nemůžu, ale udělám vše, co je v mé pravomoci, abych to zamezila,“ potvrzuje záměr ministryně. „Zakáže nám pomáhat ženám, které doma rodit chtějí, a tím zvýší riziko těchto porodů,“ upozorňuje předsedkyně Českých porodních asistentek Ivana Königsmarková. Ministryně připomínky odmítá: „Je to jen malé procento, ostatní vnímají tento zákon pozitivně.“ Pro možnost zvolit porody doma se přitom v loňském průzkumu STEM vyslovilo 45 % dotázaných žen.

Úřad bez komentáře

V Holandsku probíhá 30 % porodů doma, v Česku zvolí tuto variantu ročně šedesát žen. Důvodem jsou špatné zkušenosti z předchozích porodů v nemocnici, anebo touha porodit dítě za přítomnosti rodiny. „Při prvních dvou porodech mně bez diskusí nastřihly hráz, dítě mi nosili po třech hodinách a bylo to jen trápení,“ vzpomíná Ivana Černohousová, matka čtyř dětí. Poslední dítě se rozhodla přivést na svět v ložnici v paneláku. „Jakmile bych zapochybovala, že to proběhne v pořádku, tak bych hned jela do porodnice. Ale nepochybovala jsem a také gynekolog říkal, že z 90 % to proběhne bez problémů,“ vzpomíná paní Černohousová. Před šesti měsíci se tak za přítomnosti…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte