Brněnské Městské divadlo patří k našim komerčně velmi úspěšným divadelním domům. Objeví-li se na jeho repertoáru takový titul, jakým je slavný Přelet nad kukaččím hnízdem, lze předem odhadnout, že nepůjde o odvážnou a objevnou interpretaci pro úzkou diváckou skupinu. Inscenace Zdeňka Černína, která měla premiéru minulou neděli, skutečně novými nápady nepřekypuje. Herecky sice více než slušná inscenace nenabídne žádný výklad, režisér čerpá především ze zpracování slavného Formanova filmu. Zatímco ale oscarový snímek s Jackem Nicholsonem, jakkoli podřízený hollywoodským parametrům, zůstává i po 27 letech silným modelovým dramatem, sdělení brněnské inscenace jsou už dnes jaksi nepotřebná. Velké drama se proměnilo v prefabrikované spotřební zboží.

Konec psychedelie

Je třeba připomenout, že příběh vzdorujícího trestance McMurphyho, který předstírá duševní chorobu, aby se vyhnul vězení, a netuší, že psychiatrická léčebna se nečekaně ukáže horší variantou nesvobody, původně nebyl pouze jeho příběhem. Román Kena Keseyho (česky Vyhoďme ho z kola ven) je vyprávěn z pohledu halucinujícího Náčelníka Bromdena, lékaři udržovaného pod vlivem drog. Kultovní román 60. let odrážel hlavní témata tehdejší generace: vzpouru proti establishmentu a puritánství. Podstatné místo ve stavbě románu patřilo psychedelické atmosféře. Dramatizace Dalea Wassermana vznikla už rok po vydání Keseyho knihy, v hlavních rysech se držela předlohy a stala se základem pro četné…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte