Pozemní (terestrické) televizní vysílání prochází v západní Evropě už čtvrtý rok důležitou revolucí. Zahájila ji Velká Británie, když v listopadu 1998 vytvořila podmínky pra jeho širokou digitalizaci. V dubnu 1999 ji pak následovalo Švédsko. 0 další rok později se k digitalizovaným zemím připojili také Španělé a Nizozemci a loni se přidali i Němci a Finové. Češi si však o masově dostupné digitální televizi zatím mohou nechat jenom zdát.

Boj o licence

Optimisté z řad expertů přitom tvrdí, že digitalizace představuje zásadní zlom, který promění dnešního pasivního diváka v aktivního zákazníka televizních společností. Jeden kanál digitální televize (tzv. multiplex) totiž může nabízet čtyři až šest programů dodávaných v lepší kvalitě než dosud. Prognózy navíc předpokládají, že příjemce digitálního signálu bude moci do pořadů časem také aktivně vstupovat: od výběru z filmové knihovny přes volbu kamery při sportovním přenosu až po přímou účast v televizních diskusích. K příjmu digitálního signálu přitom lze použít i obyčejné televize, pokud si ji majitel vylepší tzv. set-top boxem. Jeho cena se dnes sice pohybuje mezi 5 až 15 tisíci korun, časem by však podle znalců mohla klesnout až na hranici 2 tisíc. Dlouho očekávanou novelizaci vysílacího zákona, která by upravila režim digitálního televizního vysílání na našem území, však nedávno zastavily výhrady telekomunikačních expertů. Vyjádření ministra informatiky Vladimíra Mlynáře na letošním Invexu pak…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte