O Andrzeji Lepperovi, předákovi polských sedláků, odpůrci Evropské unie a šéfovi strany Sebeobrana (49 poslanců), dosud do českých novin pronikaly jen kusé zprávy o tom, kde zase uspořádal blokádu silnic nebo koho urazil. Ovšem rozhovor, který s ním vyšel v minulém týdeníku Euro, překonává všechna očekávání. Lepperovo Polsko by byla jakási obchodní pevnost („chceme uzavření hranic pro potravinářské a průmyslové zboží, které jsme schopni produkovat sami“). Bylo by opět velmocí v produkci lněných semínek jako před válkou, polské banky by povinně úvěrovaly rolníky a do EU by země nešla (s dnešními podmínkami vstupu „nebudeme souhlasit nikdy a budeme říkat lidem, aby hlasovali proti“). A komu se to nelíbí, je největší hlupák, jakého kdy Polsko nosilo. V Lepperových ústech zní podezřele i tak nevinná a poklidná činnost jako ekologické farmaření: EU by se podle něj od Polska měla jedině učit, jak pěstovat levně a zdravě bez hnojení, a bruselský komisař pro zemědělství Franz Fischler je „zaostalý, neboť jí tu západní chemii“. Zarážející na tom je, že tato slovní agresivita jde z úst šéfa třetí nejsilnější polské strany.

•••

Co je pojištění? Nic jiného než druh sázky: občan se sází proti instituci, zda nastane nějaká událost. Na straně instituce stojí profesionálové, teorie pravděpodobnosti, všechny důmyslné výpočty kurzů a sazeb, na její straně proto bývá i zisk. Ale jednou za čas i nejlepší propočty selžou - jako v případě srpnové velké vody, kdy…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte