Václav Klaus končí v čele občanských demokratů, protože prý chce být prezidentem. V politice ale jen málokdy existuje tak jednoduchá rovnice. Na Klausově kandidatuře něco nesedí: šéf ODS musí přece vědět, že jeho šance jsou téměř nulové. Vysvětlení Klausova odchodu tak bude jinde. Možné jsou dvě varianty. Za prvé se chystá úplně stáhnout z politiky, za druhé si oklikou připravuje cestu k dohodě se zemanovským křídlem ČSSD a plánuje další návrat k moci. Z hlediska české budoucnosti je lepší model č. 1.

Já odcházím

Klaus odchází (zřejmě) po dvanácti letech ze stranické politiky. Deníky většinou psaly, že se tak ztrácí živý symbol devadesátých let. To je možná Klausovo přání, aby byl tak hodnocen. Střízlivý obraz reformátora ale vypadá jinak. Klaus prosadil počátkem 90. let v Česku volný trh podle doporučení washingtonské deklarace, sepsané předními ekonomy jako návod pro bývalé země sovětského bloku. To byl jeho historický úkol, který také splnil. Nadšení pro volný trh ale propadl natolik, až začal dělat neuvěřitelné chyby. Nedokázal pro sebe ani pro druhé vyvodit odpovědnost za nepovedenou privatizaci, neprůhledné financování ODS, opoziční smlouvu, za vzedmutí nacionalismu, prohrané volby atd. Klaus proto není politický titán, protože ten neutíká před přímým střetem ihned, když se ve straně objeví první jen trochu nebezpečný kandidát, jakým je teprve čtrnáct dnů moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Klaus se prostě bojí porážky ve straně,…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte